6. prosince 2017 22:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britové soudí muže, který zřejmě nabádal k útoku na prince George

Britský princ George oslaví 22. července čtvrté narozeniny a při této... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský princ George oslaví 22. července čtvrté narozeniny a při této... | foto: Reuters

LONDÝN Tři muži podezřelí z terorismu ve středu stanuli před londýnským soudem, přičemž jeden z nich údajně chystal atentát na britskou premiérku Theresu Mayovou. Další z obžalovaných podle vyšetřovatelů v šifrované komunikaci sdílel s potenciálními pachateli útoků informace o možných obětech atentátů, mezi nimiž byl údajně také čtyřletý princ George, syn prince Williama a vévodkyně Kate.

Všichni tři souzení mají britské občanství a po dnešním stání zůstávají ve vazbě. Pokračování procesu je plánováno na 20. prosince u londýnského trestního soudu Old Bailey, napsala zpravodajská společnost BBC.

Z přípravy atentátu na britskou premiérku je obžalován 20letý Naa’imur Zakariyah Rahman ze severního Londýna. Podle prokurátora Marka Carrola chtěl mladík v Downing Street odpálit podomácku vyrobenou bombu a následně na Mayovou zaútočit s nožem a pásem výbušnin.

Rahman také údajně pomáhal dalšímu z obžalovaných, 21letému Mohammadu Aqibu Imranovi z Birminghamu, v přípravě teroristických činů. Oba byly zatčeni londýnskou Metropolitní policií 28. listopadu v rozmezí 90 minut. Vyšetřovatelé mají za to, že Imran shromažďoval peníze, snažil se získat falešný pas a seznamoval se s extremistickými myšlenkami s cílem vycestovat do Libye a posléze se přidat k bojovníkům tzv. Islámského státu.

Totéž zřejmě platí i o posledním souzeném, 31letém Husnainu Rashidovi, který ale podle obžaloby měl v úmyslu vstoupit do řad IS v Sýrii. Za použití šifrovaných kanálů prostřednictvím aplikace Telegram Messenger údajně komunikoval s teroristy, kterým dodával rady ohledně plánovaných útoků a vhodných obětí.

Takto prý Rashid sdílel i fotografii prince George a adresu jeho školy s komentářem „ani královská rodiny nebude ušetřena“, napsal deník The Sun. „Byl tam snímek mladého prince George ze začátku školního roku po boku siluety bojovníka IS,“ uvedla státní zástupkyně Rebecca Mundyová.

ČTK

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?