Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Britové vyzvali k radikální ekologické reformě

Svět

  13:58
LONDÝN - Britové představili plán akce, která má radikálně zamezit změnám globálního klimatu. Zpráva varovala, že pokud svět nezasáhne, přijde každé země přibližně o desetinu svého hrubého domácího produktu.

Planeta Země.

Přitom účinný zásah by přišel asi na procento HDP ročně.

Zprávou, kterou připravil tým vedený hlavním ekonomem britské vlády a bývalým hlavním ekonomem Světové banky sirem Nicholasem Sternem, se Londýn v této oblasti dostává do nového otevřeného střetu s vládou amerického prezidenta George Bushe. Ta zastává stanovisko, že ekologická opatření jsou příliš drahá a zpomalují hospodářský růst. Stern vypočítal pravý opak a jeho zpráva, která pronikla na veřejnost už v neděli, proto už vyvolala v
USA první negativní reakce.

Britští experti poukázali na to, že pokud se Stern nemýlí, má globální oteplování na světové hospodářství podobný vliv jako světové války. Podle zprávy o 700 stranách například hrozí, že se na 200 milionů lidí v rozvojových zemích ocitne bez domova, až jejich oblasti postihne
katastrofické sucho. Jedním ze základních Sternových zjištění je, že každá tuna CO2 vypuštěného do ovzduší způsobuje škodu asi 85 dolarů (zhruba 2000 korun), ale tato částka není zakalkulována do rozhodnutí investorů nebo spotřebitelů.

"Nejde o science fiction někdy daleko v budoucnosti, ale o katastrofu, která může nastat během našeho života," řekl dnes premiér Tony Blair, který se snaží akce proti změnám klimatu prosadit na nejvyšší pozici agendy mezinárodní politiky. K tomu také směřuje jeho rozhodnutí jmenovat bývalého amerického viceprezidenta Ala Gora zvláštním poradcem pro boj proti změnám klimatu.

Blair dnes také potvrdil, že nechce čekat dalších pět let, až se vyjedná nová verze Kjótského protokolu, ale že je nutno konat dříve. Blair a jeho ministr financí Gordon Brown, který vypracování zprávy zadal, dnes uvedli, že akce musí nutně být globální. Brown oznámil, že bude prosazovat zpřísnění a posílení spolupráce v této oblasti v rámci Evropské unie. Chce, aby se unie zavázala snížit emise do roku 2020 až o 30 procent a do roku 2050 o 60 procent.
Autoři: ,