Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
25. května 2018 17:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britové žijí v pohádce, kritizuje ostrovany bruselský diplomat po jednáních o brexitu

Britský vyjednavač brexitu David Davis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský vyjednavač brexitu David Davis. | foto: Reuters

Ani další tři dny rozhovorů o odchodu Británie z Evropské unie tento týden nepřinesly posun v některých klíčových bodech, mezi než patří i režim na irské hranici. Jeden z předních diplomatů EU po jednáních ve čtvrtek uvedl, že Londýn si brexit představuje jako pohádku. Nechce prý přijmout, že věci nemohou zůstat tak, jak jsou, napsala BBC.

„Jsem trošku znepokojen, protože předpokladem plodných diskusí musí být, že Británie přijme důsledky své volby,“ řekl médiím vysoce postavený diplomat pod podmínkou zachování anonymity. „Čím dřív se vypořádáme s přístupem ‚pojďme si nechat vše, co máme nyní‘..., tím dřív se posuneme přes tuhle pohádku,“ dodal.

Představitelé Británie podle BBC varovali unii, že její přístup k rokováním může poškodit ekonomické a bezpečnostní vztahy. Jeden z nich čtvrteční poznámky na adresu Londýna označil za pokus o urážku. Diplomatická tahanice nastala jen měsíc před klíčovým evropským summitem, na němž by britská premiérka Theresa Mayová ráda pokročila se zapeklitou otázkou hranice Severního Irska.

Britové během posledních jednání předložili podkladové materiály pro jednání o budoucí podobě vzájemných vztahů, z nichž vyplývá, že by po brexitu chtěli s EU těsnou spolupráci v zahraniční politice a obraně. Podle agentury Reuters nicméně rozhovory o nastavení budoucích vztahů celkově vzato nijak významně nepokročily. Londýn odmítl návrh na uzavření dohody o volném obchodu a Brusel zas nepřijal nabídku na vzájemné uznání regulací.

Británie chce setrvat v bezcelní zóně

Zpráva britských zákonodárců zveřejněná ve čtvrtek označila za „jedinou schůdnou variantu“ setrvání Británie v bezcelní zóně EU i po přechodném období, které má trvat do konce roku 2020. Podle autorů textu, jimiž jsou zástupci několika parlamentních stran, je „vysoce neuspokojivé“, že se vláda ještě nedohodla na preferovaném modelu obchodního a celního režimu.

Premiérka Mayová od počátku jednání setrvání v celní unii odmítá. V posledních týdnech se ale tato varianta často skloňovala a zmínil ji také britský ministr pro podnikání Greg Clark. Minulý týden dokonce list The Daily Telegraph napsal, že se členové vlády dohodli na zachování členství i po roce 2021. Mayová ale následně tvrzení deníku popřela.

Její postoj ve středu kritizoval i její bývalý poradce a někdejší hlavní diplomat Británie v Bruselu Ivan Rogers. Londýn podle něj musí přijmout realitu a upustit od „žvástů“ zastánců tvrdé linie brexitu. „Čím dřív si uvědomíme, že nejsou žádné dokonalé možnosti, že mezi svrchovaností a tržními zájmy se musí dělat výrazné kompromisy..., tím lépe pro Británii,“ řekl.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!