Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Britští elitní vojáci SAS zabíjeli zajatce v Afghánistánu a falšovali hlášení

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Příslušníci britských speciálních jednotek SAS v Afghánistánu zabíjeli neozbrojené zajatce a falšovaly důkazy v hlášeních nadřízeným, zjistila stanice BBC, podle níž elitní vojáci takto za půl roku v zemi zabili 54 lidí. K tělu zabitého na místě provedené akce například umístili zbraň, aby to vypadalo, že oběť byla ozbrojená.
  10:58aktualizováno  11:01

Stanice BBC analyzovala stovky stran provozních dokumentů SAS včetně hlášení z razií a přepadových misí v afghánské provincii Hílmand v letech 2010 a 2011.

Jednotlivci, kteří sloužili s týmy SAS, vypověděli, že viděli jejich příslušníky zabíjet neozbrojené lidi při nočních raziích a pak k tělu mrtvého umístit zbraň. Několik zdrojů BBC řeklo, že týmy SAS mezi sebou soutěžily v tom, který provede více zabití.

Z interní emailové komunikace v nejvyšších místech speciálních jednotek vyplývá, že vedení mělo určité podezření, ale nic neohlásilo vojenské policii, ačkoliv to je zákonná povinnost.

Ministerstvo obrany konkrétní obvinění nekomentovalo a uvedlo, že „odmítnutí komentáře by nemělo být vykládáno jako přijetí pravdivosti (těchto) obvinění“. Mluvčí ministerstva obrany BBC řekl, že britské jednotky v Afghánistánu sloužily odvážně a profesionálně a „podle nejvyšších standardů“.

Jednotka SAS, na kterou se BBC soustředila primárně, operovala v provincii Hílmand, jedné z nejbezpečnějších v Afghánistánu, kde byly časté bombové útoky a ozbrojené přepady příslušníků Tálibánu. SAS odpovídala operacemi ve snaze „zabít nebo zajmout“ velitele Tálibánu a také se snažila narušovat sítě výrobců bomb.

Operace standardně vypadaly tak, že lidé ze zpravodajské služby identifikovali cíle a SAS pak v noci v oblasti provedla razii. Nejmenovaný zaměstnanec zpravodajské služby přítomný u výběru cílů v roce 2011 ovšem uvedl, že na seznamech se snadno mohli objevit i civilisté, jelikož jejich sestavování bylo problematické a uspěchané.

Složka neoficiálních informací

Žádné z podezření a důkazů nebylo předáno vojenské policii. Podle zjištění BBC byly obavy důstojnického sboru založeny do složky s názvem „Neoficiální informace o mimosoudních zabitích“, která byla přístupná jen několika vysoce postaveným důstojníkům. Inkriminovanému týmu SAS bylo v Afghánistánu povoleno nasazení na dalších šest měsíců v roce 2012.

Novináři BBC navštívili několik domů, kde vojáci SAS provedli v letech 2010 a 2011 razie, při nichž došlo podle hlášení k přestřelce. BBC po konzultaci s balistickými experty uvádí, že stopy po kulkách necelého půl metru od země ve stěně domů naznačují mnohem spíše zabití popravením než vzájemnou střelbu.

V roce 2014 zahájila vojenská policie operaci Northmoor zaměřenou na 600 údajných přečinů, kterých se dopustily britské jednotky v Afghánistánu, včetně zabití provedených SAS. Vyšetřovatelé ale BBC řekli, že britská armáda jim bránila ve sběru důkazů. Operace Northmoor byla v roce 2017 omezena a v roce 2019 zcela uzavřena.

Podle informací BBC generál Sir Mark Carleton-Smith, bývalý šéf britských speciálních sil, o údajném nezákonném zabíjení věděl, ale nepředal důkazy Královské vojenské policii. Generál, který minulý měsíc odstoupil, se k tomu odmítl vyjádřit.

Také podle ministerstva obrany nebyly nalezeny žádné důkazy o kriminálních činech. Členové investigativního týmu vojenské policie ale toto tvrzení odmítají.

Zpráva BBC o údajných přečinech britské SAS není první svého druhu. V Austrálii například soudního vyšetřování v roce 2020 přineslo důkazy o 39 nezákonných zabitích provedených členy australských speciálních jednotek v Afghánistánu i používání metody nastražené zbraně k ospravedlnění zabití.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!