Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská bankovka obsahuje tuk. Bouře veganů přiměla centrální banku měnit výrobu

Nová pětilibrová bankovka je v oběhu od září, vyvolala ale kontroverze svým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová pětilibrová bankovka je v oběhu od září, vyvolala ale kontroverze svým... | foto: Reuters

LONDÝN Novou pětilibrovou bankovku si mnozí Britové oblíbili. Je pevná, netrhá se, můžete ji bez úhony polít pivem nebo vyprat v pračce. Bankovka, která se dostala do oběhu letos v září, ale podle BBC nesplňuje požadavky jedné skupiny obyvatel – veganů. Na petici více než stovky tisíc lidí už zareagovala britská centrální banka Bank of England. Slíbila, že se pokusí s výrobcem domluvit na změně postupu.

„Společnost Innovia, která pětilibrovku vyrábí, už začala se svými dodavateli intenzivně pracovat na změně,“ napsala v oficiálním prohlášení Bank of England. Dodala, že o složení bankovky nevěděla ve chvíli, kdy s firmou podepisovala kontrakt.

Bankovka je sice vyrobená z plastu, ten však obsahuje i malé množství loje získaného z živočišných odpadů. Lůj, který minulé generace denně používaly k výrobě mýdla či svíček, pochází z hovězího nebo skopového masa, někdy i z vepřového. Získat se dá například na jatkách.

Poté, co tuto skutečnost zjistili vegetariáni a vegani, začali na sociálních sítích šířit petici, která žádala, aby se složení bankovek změnilo. Do středečního večera nasbírali více než 100 tisíc podpisů.

„Žádáme, abyste přestali používat zvířecí produkty při výrobě měny, jíž musíme platit,“ píše se v petici. Na Twitteru pak vegani a vegetariáni označili výrobu bankovek za „nechutnou“. Vůdci britských hinduistů pak zvažují zákaz bankovky ve svých chrámech.

V bankovkách je loje pouze stopové množství. Vyskytuje se v polymerových kuličkách, ze kterých se vyrábí základ pro pětilibrovku. „Respektujeme znepokojení obyvatel a věnujeme se jejich řešení s největší vážností,“ komentovala problém centrální banka.

Bank of England plánuje podobným způsobem vyrábět i bankovky o hodnotách deseti a dvaceti liber. Začít s tím má v plánu do roku 2020. Od nového způsobu výroby si šéfové britského bankovnictví slibují větší bezpečnost a také delší trvanlivost. Plastové bankovky by totiž měly vydržet v oběhu v průměru 2,5krát delší dobu.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...