24. srpna 2017 16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britské ministerstvo vnitra omylem rozeslalo stovce lidí dopisy, ve kterých jim hrozilo deportací

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA Home Office, britská obdoba ministerstva vnitra, omylem zaslala stovku dopisů občanům Evropské unie, ve kterých je vyzývala k opuštění Spojeného království. Theresa Mayová, premiérka Spojeného království, přiznala že se pracovníci Home Office dopustili „nešťastné chyby“.

Mayová byla donucena k vyjádření poté, co Eva Johanna Holmberg, finská akademická pracovnice pracující v Londýně, publikovala dopis, který jí nařizoval opustit Spojené království. I když Holmbergová žila v Anglii se svým britským manželem téměř deset let, byla vyzvána k opuštění země do jednoho měsíce. V případě, že by tak neudělala, by byla zadržena a deportována.

„Znělo to tak nereálně a absurdně, že bych měla být deportovaná. Tuto zemi navštěvuji tak dlouho, jak si jen pamatuji,“ uvedla Holmbergová. Její příběh se velmi rychle rozšířil na sociálních sítích, čehož se chytil server The Guardian.

Redakce the Guardian zkontaktovala Home Office, která obratem dohledala dopis a potvrdila, že byl poslán omylem. „Několik dopisů bylo posláno chybně a nyní zjišťujeme, proč situace nastala,“ uvedlo tiskové středisko britské ministerstvo vnitra. „Snažíme se zkontaktovat každého, kdo obdržel tento dopis, abychom jim objasnili, že jej mohou ignorovat. Práva občanů EU žijících ve Spojeném království zůstávají neměnná.“

Později Mayová popsala situaci jako „nešťastnou chybu“. „Rychle zkontaktovali (Home Office) lidi, jimž přišli tyto dopisy a ujistili je, že nebudou deportováni. Chci ujistit občany EU zde ve Spojeném království, že jejich práva a status zůstávají neměnné,“ uvedla.

Finka poznamenala, že „absurdní nesmysl“ dál snížil možnost, že by mohla důvěřovat politikům v době brexitu. „Když jsem to otevřela, nemohla jsem uvěřit svým očím, když jsem viděla slova jako ‚bylo rozhodnuto vyhostit vás ze Spojeného království‘,“ řekla Holbergová BBC.

Vláda v minulosti několikrát zopakovala, že se 3.5 milionu občanů EU nemusí obávat o jejich postavení ve Spojeném království po Brexitu.

  • 10Diskuse

Najdete na Lidovky.cz