Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský ministr přivítal slova Barniera, ale EU by měla dál dělat ústupky

Evropská unie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Londýn Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě sedmadvacítky vystupňovat tento týden jednání o budoucím partnerství.

Klíčový spolupracovník britského premiéra Borise Johnsona hovořil o konstruktivním kroku a optimismu. Předtím však prohlásil, že rozhovory může oživit jen změna přístupu ze strany evropského bloku a že kýžená dohoda za současného stavu před koncem přechodného období brexitu uzavřena nebude.

Ministr Gove se před dnešním vystoupením na půdě parlamentu setkal s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem, který má na starosti zavádění ustanovení z brexitové smlouvy. Barnier zase na dálku pokračoval v rozhovorech se svým britským protějškem Davidem Frostem poté, co Londýn na konci minulého týdne naznačoval, že jednání už nemají smysl.

V podobném duchu začal i dnešní projev Govea v Dolní sněmovně. „Doufali jsme, že předtím, než letos 31. prosince skončí přechodné období, uzavřeme dohodu o volném obchodu kanadského stylu. Ale při současných okolnostech se toto nestane,“ prohlásil. Podle agentury Reuters Gove uvedl, že obchodní jednání v podstatě skončila a že unie musí změnit svůj přístup.

Tón se však znatelně změnil po vyjádření Barniera k telefonátu s Frostem. „Potvrdil jsem, že EU je nadále otevřena vystupňování jednání tento týden v Londýně, ohledně všech témat a na základě právních textů,“ uvedl na Twitteru unijní vyjednavač.

„Objevily se zprávy, že ze strany Evropské unie přišel konstruktivní krok a já to vítám,“ reagoval Gove. Prý vývoj chápe tak, že Barnier souhlasí s dojednáváním textu potenciální dohody, což prý dosud EU odmítala. Šefčovič po schůzce s Britským ministrem zmínil známky „politické vůle“ postupovat rychle na obou stranách. Z hlediska uvedení brexitové dohody do praxe podle něj i přes jisté pokroky zůstává spousta práce.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...