Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klíčový zákon o brexitu se začne rýsovat v půlce listopadu. Vytvoří základ pro odluku Británie

Svět

  16:11
LONDÝN - Britský parlament bude o zákonu k takzvanému brexitu debatovat 14. a 15. listopadu. Očekává se obtížný schvalovací proces, který otestuje autoritu premiérky Theresy Mayové, poznamenala ve čtvrtek agentura Reuters. Klíčový zákon se má stát základem právní odluky Británie od Evropské unie.

Jednání otestují autoritu premiérky Mayové. foto: ČTK/AP

Očekávalo se, že zákon bude v parlamentu ve druhé fázi projednán tento týden, v prvních dvou čteních byl schválen v září. Vůdkyně Dolní sněmovny Andrea Leadsomová ale před týdnem oznámila, že další projednání návrhu se zpozdí. Ve čtvrtek uvedla, že se debata uskuteční první dva dny z celkem osmidenní listopadové schůze dolní komory parlamentu.

Zákon čelí široké kritice od zákonodárců ze všech politických stran, včetně premiérčiných konzervativců. Návrh totiž podle některých dává vládě příliš široké pravomoci měnit zákony a určovat podmínky brexitu bez ohledu na parlament.

Vláda odklady zdůvodňuje množstvím pozměňovacích návrhů, kterých bylo podle čtvrtečního vyjádření mluvčí ministra pro brexit podáno téměř 400.

Některé změny navržené poslanci mají v Dolní sněmovně podporu napříč stranami, včetně konzervativců, a mohly by tak být přijaty kabinetu navzdory. To by znamenalo další potíže pro premiérku, která je oslabená po červnových volbách a která kvůli brexitu čelí vládnímu rozkolu.

Zákon, který je základem vládní strategie pro brexit, má stanovit, jaké zákony přijaté v souladu s normami EU zůstanou v britském právu zachovány, a jaké naopak budou vypuštěny. V platnost vstoupí dnem odchodu Británie z evropského bloku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat