Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský velvyslanec před lety tajně konvertoval k islámu. Teď vyvolal pozdvižení poutí do Mekky

Britský velvyslanec v Saúdské Arábii Simon Collis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský velvyslanec v Saúdské Arábii Simon Collis. | foto: Wikimedia

RIJÁD/PRAHA Britského velvyslance v Saúdské Arábii Simona Collise zaplavila na sociálních sítích vlna gratulací. Převážná většina z nich pochází od uživatelů z muslimského světa. Collis totiž konvertoval k islámu a jako první vysoce postavený diplomat absolvoval posvátnou pouť do Mekky.

Spekulace nejprve vyvolal fotkou, na které s manželkou pózuje v tradičním bílém rouchu příslušejícím poutníkům do Mekky. Na sociální síti Twitter pak arabsky potvrdil svoje konání. „Bůh vám žehnej. Přestoupil jsem k islámu po 30 letech života v muslimských společnostech a před svatbou s mou manželkou Hudou,“ napsal diplomat na svůj účet.

Fotku ambasadora s ženou pořídila a na Twitteru zveřejnila aktivistka za ženská práva Fawzia Al-Bakrová. „První britský ambasador absolvoval s ženou pouť do Mekky. Díky Bohu,“ uvedla aktivistka.

Podle dostupných informací Collis konvertoval už v roce 2011 těsně před tím, než se oženil se svou arabskou manželkou. Věděli o tom pouze někteří jeho kolegové, ale nebyla to informace určená pro veřejnost.

Britské ministerstvo zahraničí situaci odmítlo komentovat s tím, že náboženské vyznání je soukromá věc každého diplomata. I samotný Collis odmítl veřejně hovořit o své víře.

Collis je sice prvním diplomatem, který absolvoval pouť, ale podle britského The Telegraph jeho konvertování není úplně ojedinělé. V minulosti se podle Britů objevily i další případy, kdy velvyslanci přestoupili na muslimskou víru.

V rámci diplomatického světa je podle dostupných informací znám alespoň jeden případ. Bývalý německý velvyslanec v Alžírsku a Maroku a vysoce postavený činitel NATO Wilfried Hofmann konvertoval k sunnitskému islámu, přijal jméno Murad a stal se významným obhájcem islámu a jeho místa v západním světě.

Simon Collis se stal velvyslancem v Saúdské Arábii v minulém roce po dlouhé diplomatické kariéře v jiných zemích Blízkého východu. Svou diplomatickou kariéru započal v Kataru v roce 2005, kde působil dva roky, poté, co strávil dlouhá léta na různých nižších pozicích v dalších zemích v regionu. Nejvýrazněji se do mezinárodního povědomí zapsal v Sýrii, kde byl ambasadorem mezi roky 2007 a 2012. Proslul tvrdou kritikou adresovanou Asadovu režimu poté, co neúměrně zakročil proti občanům demonstrujícím za demokratizaci země. Před tím, než odjel do Saúdské Arábie, ještě dva roky zastával post britského velvyslance v Iráku.

Pouť do Mekky je jedna z náležitostí, které musí za svůj život vykonat alespoň jednou každý muslim. Collis tak byl jedním z téměř dvou milionů poutníků, kteří letos posvátnou povinnost naplnili.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!