Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský velvyslanec před lety tajně konvertoval k islámu. Teď vyvolal pozdvižení poutí do Mekky

Britský velvyslanec v Saúdské Arábii Simon Collis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský velvyslanec v Saúdské Arábii Simon Collis. | foto: Wikimedia

RIJÁD/PRAHA Britského velvyslance v Saúdské Arábii Simona Collise zaplavila na sociálních sítích vlna gratulací. Převážná většina z nich pochází od uživatelů z muslimského světa. Collis totiž konvertoval k islámu a jako první vysoce postavený diplomat absolvoval posvátnou pouť do Mekky.

Spekulace nejprve vyvolal fotkou, na které s manželkou pózuje v tradičním bílém rouchu příslušejícím poutníkům do Mekky. Na sociální síti Twitter pak arabsky potvrdil svoje konání. „Bůh vám žehnej. Přestoupil jsem k islámu po 30 letech života v muslimských společnostech a před svatbou s mou manželkou Hudou,“ napsal diplomat na svůj účet.

Fotku ambasadora s ženou pořídila a na Twitteru zveřejnila aktivistka za ženská práva Fawzia Al-Bakrová. „První britský ambasador absolvoval s ženou pouť do Mekky. Díky Bohu,“ uvedla aktivistka.

Podle dostupných informací Collis konvertoval už v roce 2011 těsně před tím, než se oženil se svou arabskou manželkou. Věděli o tom pouze někteří jeho kolegové, ale nebyla to informace určená pro veřejnost.

Britské ministerstvo zahraničí situaci odmítlo komentovat s tím, že náboženské vyznání je soukromá věc každého diplomata. I samotný Collis odmítl veřejně hovořit o své víře.

Collis je sice prvním diplomatem, který absolvoval pouť, ale podle britského The Telegraph jeho konvertování není úplně ojedinělé. V minulosti se podle Britů objevily i další případy, kdy velvyslanci přestoupili na muslimskou víru.

V rámci diplomatického světa je podle dostupných informací znám alespoň jeden případ. Bývalý německý velvyslanec v Alžírsku a Maroku a vysoce postavený činitel NATO Wilfried Hofmann konvertoval k sunnitskému islámu, přijal jméno Murad a stal se významným obhájcem islámu a jeho místa v západním světě.

Simon Collis se stal velvyslancem v Saúdské Arábii v minulém roce po dlouhé diplomatické kariéře v jiných zemích Blízkého východu. Svou diplomatickou kariéru započal v Kataru v roce 2005, kde působil dva roky, poté, co strávil dlouhá léta na různých nižších pozicích v dalších zemích v regionu. Nejvýrazněji se do mezinárodního povědomí zapsal v Sýrii, kde byl ambasadorem mezi roky 2007 a 2012. Proslul tvrdou kritikou adresovanou Asadovu režimu poté, co neúměrně zakročil proti občanům demonstrujícím za demokratizaci země. Před tím, než odjel do Saúdské Arábie, ještě dva roky zastával post britského velvyslance v Iráku.

Pouť do Mekky je jedna z náležitostí, které musí za svůj život vykonat alespoň jednou každý muslim. Collis tak byl jedním z téměř dvou milionů poutníků, kteří letos posvátnou povinnost naplnili.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky
Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč