Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
17. září 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britský velvyslanec před lety tajně konvertoval k islámu. Teď vyvolal pozdvižení poutí do Mekky

Britský velvyslanec v Saúdské Arábii Simon Collis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský velvyslanec v Saúdské Arábii Simon Collis. | foto: Wikimedia

RIJÁD/PRAHA Britského velvyslance v Saúdské Arábii Simona Collise zaplavila na sociálních sítích vlna gratulací. Převážná většina z nich pochází od uživatelů z muslimského světa. Collis totiž konvertoval k islámu a jako první vysoce postavený diplomat absolvoval posvátnou pouť do Mekky.

Spekulace nejprve vyvolal fotkou, na které s manželkou pózuje v tradičním bílém rouchu příslušejícím poutníkům do Mekky. Na sociální síti Twitter pak arabsky potvrdil svoje konání. „Bůh vám žehnej. Přestoupil jsem k islámu po 30 letech života v muslimských společnostech a před svatbou s mou manželkou Hudou,“ napsal diplomat na svůj účet.

Fotku ambasadora s ženou pořídila a na Twitteru zveřejnila aktivistka za ženská práva Fawzia Al-Bakrová. „První britský ambasador absolvoval s ženou pouť do Mekky. Díky Bohu,“ uvedla aktivistka.

Podle dostupných informací Collis konvertoval už v roce 2011 těsně před tím, než se oženil se svou arabskou manželkou. Věděli o tom pouze někteří jeho kolegové, ale nebyla to informace určená pro veřejnost.

Britské ministerstvo zahraničí situaci odmítlo komentovat s tím, že náboženské vyznání je soukromá věc každého diplomata. I samotný Collis odmítl veřejně hovořit o své víře.

Collis je sice prvním diplomatem, který absolvoval pouť, ale podle britského The Telegraph jeho konvertování není úplně ojedinělé. V minulosti se podle Britů objevily i další případy, kdy velvyslanci přestoupili na muslimskou víru.

V rámci diplomatického světa je podle dostupných informací znám alespoň jeden případ. Bývalý německý velvyslanec v Alžírsku a Maroku a vysoce postavený činitel NATO Wilfried Hofmann konvertoval k sunnitskému islámu, přijal jméno Murad a stal se významným obhájcem islámu a jeho místa v západním světě.

Simon Collis se stal velvyslancem v Saúdské Arábii v minulém roce po dlouhé diplomatické kariéře v jiných zemích Blízkého východu. Svou diplomatickou kariéru započal v Kataru v roce 2005, kde působil dva roky, poté, co strávil dlouhá léta na různých nižších pozicích v dalších zemích v regionu. Nejvýrazněji se do mezinárodního povědomí zapsal v Sýrii, kde byl ambasadorem mezi roky 2007 a 2012. Proslul tvrdou kritikou adresovanou Asadovu režimu poté, co neúměrně zakročil proti občanům demonstrujícím za demokratizaci země. Před tím, než odjel do Saúdské Arábie, ještě dva roky zastával post britského velvyslance v Iráku.

Pouť do Mekky je jedna z náležitostí, které musí za svůj život vykonat alespoň jednou každý muslim. Collis tak byl jedním z téměř dvou milionů poutníků, kteří letos posvátnou povinnost naplnili.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...