Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Britští konzervativci opouští ELS, ODS zůstává

Svět

  22:15
BRUSEL/LONDÝN - Europoslanci za britskou Konzervativní stranu opustí v nejbližší době řady politického klubu Evropské lidové strany-Evropských demokratů (ELS-ED), nejsilnějšího klubu v EP.

Nový předseda britských konzervativců David Cameron. foto: AFP

Chtějí vytvoří vlastní frakci naladěnou méně proevropsky. O tomto záměru ujistil dnes českého europoslance Jana Zahradila stínový ministr zahraničí "toryů" William Hague.

Hague podle něj přijede za dva týdny do Bruselu a projedná formu a podmínky odchodu s předsedou klubu ELS-ED Hansem-Gertem Pötteringem.

Devět poslanců ODS zatím britský příklad následovat nebude, dodal Zahradil. O tom, jak se zachovají, se rozhodne po červnových parlamentních volbách v ČR.

"Poté k tomu zaujmeme stanovisko," uvedl Zahradil, který se v minulosti nikdy netajil nelibostí nad spojenectvím s křesťanskými demokraty a touhou po zapojení do méně "federalistické" frakce v EP.

Podle jeho názoru by takový krok před volbami mohli protivníci proti ODS zneužívat a složitý přestup by stranu oslabil v době, kdy se musí zcela soustředit na volební kampaň.

Pöttering dnes na tiskové konferenci vyjádřil naději, že vedení Konzervativní strany rozhodnutí odejít ještě přehodnotí.

"Většina individuálních poslanců chce v našem klubu zůstat. Dobře spolupracujeme a pro naplnění jejich ambic jsme hodně udělali," uvedl. Připomněl, že pod tlakem "toryů" se klub přejmenoval z ELS na ELS-ED a změnil své stanovy.

Poslanci frakce ED mají právo na odlišné názory ohledně ústavních a institucionálních otázek. Další vstřícné kroky vyloučil.

"Udělali jsme pro ně, co se dalo. Další ústupky nepřicházejí v úvahu," řekl Pöttering. "Doufáme však, že zůstanou s námi." 

Zahradil míní, že europoslanci za ODS by snadno po volbách následovali britské kolegy do jiné formace, "demokratického a nefederalistického uskupení". Když o tom před Vánocemi mluvili, "nikdo takovému případnému kroku nekladl odpor".

Představa stoupenců "eurorealistického" pravého středu v EP je, že by mohli vytvořit silnou frakci založenou na britských konzervativcích, české ODS a polské vládní straně Právo a
spravedlnost.

Předseda ODS Mirek Topolánek však v půli prosince v Bruselu jakékoli kroky prozatím vyloučil. Podle pozorovatelů se bude ODS rozhodovat podle výsledků voleb - pokud by měla vládnout, bude se snažit vycházet spíše s křesťanskými demokraty u moci v Německu a Rakousku.

Kdyby zůstala v opozici, bude jí na tom méně záležet.
Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...