Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Britští labouristé utrpěli tvrdou porážku

Svět

  16:53
LONDÝN - Britská vládní Labouristická strana získala podle odhadů ve čtvrtečních místních volbách v Anglii a Walesu nejmenší podíl hlasů za posledních 40 let a hrozí jí i ztráta křesla starosty v Londýně. Britští političtí analytici spekulují o další budoucnosti premiéra Gordona Browna, i když převádění výsledků místních voleb na celostátní výsledek je v Británii ošidné.

Britský premiér Gordon Brown. foto: AFP

Labouristé se dostali odhadovanými 24 procenty ještě o dvě procenta pod dosud nejhorší výsledek v místních volbách, který utrpěli v roce 2004, kdy se ovšem na hlasování zřejmě podepsal i odpor proti válce v Iráku. Konzervativci ve čtvrtečních místních volbách získali podle odhadů o 20 procent hlasů více než vládní strana. Podle listu The Times to znamená, že kdyby se dosud vyhlášené výsledky přímo přepočetly na volby do Dolní sněmovny, měli by v ní teď opoziční konzervativci nadpoloviční většinu o nejméně 138 mandátů.

Na druhé straně je nutno mít na paměti, že po dramatické prohře v místních volbách v roce 2004 labouristé získali hned následující rok potřetí po sobě nadpoloviční počet křesel v Dolní sněmovně. Podle konzervativců ovšem výsledky místních voleb znamenají, že se nadcházející parlamentní volby odsouvají z příštího roku až do roku 2010. V Británii záleží termín voleb na rozhodnutí premiéra a Gordon Brown je podle
nich raději odloží, než by riskoval, že je prohraje.

Labouristé jsou zatím za konzervativci a liberály
Labouristé podle stále ještě neúplných výsledků ztratili 294 křesel místních radních, zatímco konzervativci jich 234 získali. Labouristé po volbách ovládají 17 místních rad místo dosavadních 24, zatímco konzervativci mají pod kontrolou 62 rad, což znamená zisk 12. Celkově šlo ve čtvrtečních volbách o zhruba 4000 mandátů v asi 160 místních
radách. Zatím byly sečteny hlasy v asi dvou třetinách z nich.

Podle odhadů jsou labouristé v podílu odevzdaných hlasů na třetím místě za opozičními konzervativci a liberálními demokraty. Jako třetí skončili labouristé i v předchozích dvou místních volbách. V roce 2004 přišli labouristé v místních volbách o více než 460 míst v radách. Předloni byli v místních volbách rovněž poraženi a ztratili kontrolu nad 16 radami, zatímco konzervativci získali 250 křesel. Porážka byla tak dramatická, že tehdejší premiér Tony Blair následující den reorganizoval vládu. Loni ztratili labouristé v regionálních volbách poprvé kontrolu nad Skotskem.

Uvozovky dolníGordon Brown:  Uvozovky horníByla to noc plná zklamání. Máme se z čeho poučit.



Premiér demisi podat nehodlá
Nynější volby byly první od doby, kdy před necelým rokem nastoupil do úřadu premiéra Gordon Brown, a proto se do značné míry považují i za verdikt voličů o jeho působení v úřadu. Brown dnes přiznal, že výsledky jsou špatné. "Byla to noc plná zklamání," řekl. Odmítl však myšlenku na demisi a řekl, že bude více naslouchat a lépe vést. "Máme z čeho se poučit," doplnil.

Vysocí labourističtí představitelé dnes připustili, že na výsledku se podepsala hospodářská situace a Brownovo rozhodnutí zrušit od dubna nejnižší pásmo daně z příjmu - takže právě chudší Britové, kteří volí labouristy, měli kvůli tomuto rozhodnutí jen pár týdnů před volbami snížený plat. Podle dnešních Brownových slov byla ale některá jeho opatření nutná, aby na Británii nedolehla krize, což prý lidé ocení až v budoucnosti.

O křeslo starosty Londýna bojují dva "bouřliváci"
Vůdce konzervativců David Cameron řekl, že tyto volby pro jeho stranu znamenají "významný okamžik". Cameron popřel, že by jeho strana jen těžila z rozčarování voličů nad labouristy. Jde podle něj naopak o "hlas důvěry v konzervativce".

Pokud jde o sčítání výsledků, soustřeďuje se nyní pozornost na Londýn. O křeslo zdejšího starosty bojují dvě výrazné osobnosti. Labouristy zastupuje nynější starosta, bývalý levicový bouřlivák Ken Livingstone, jemuž se přezdívá "Rudý Ken". Jeho konzervativním protivníkem je jiný bouřlivák, poslanec a bývalý šéfredaktor Boris Johnson.

V Londýně jde i o kontrolu nad rozpočtem ve výši 11 miliard liber
Pokud by vyhrál Livingstone, byla by to pro labouristy obrovská vzpruha. Pokud by vyhrál Johnson, bylo by to velké zadostiučinění pro Camerona a zlatý hřeb voleb. Podle neoficiálních zpráv ze sčítání, které začalo dnes dopoledne, zatím Johnson vede a pomáhá mu i poměrně vysoká účast v částech Londýna, kde mají konzervativci obvykle dobré výsledky.

V Londýně nejde jen o symboly, ale i o kontrolu nad rozpočtem ve výši 11 miliard liber (350 miliard korun), o ovládnutí jednoho z největších světových finančních středisek a také města, které v roce 2012 uspořádá letní olympijské hry. Výsledky boje o londýnskou radnici budou známy nejdříve dnes večer.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....