Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Brusel: Ankara musí zajistit svobodu tisku, pokud chce do EU

Svět

  13:03
BRUSEL - Evropská unie dokončí přístupové rozhovory s Chorvatskem na konci příštího roku. Vyplývá to z dnešní hodnotící zprávy Evropské komise. Chorvatsko by do Unie mohlo vstoupit v roce 2011, Turecko zase musí v zemi zajistit svobodu tisku, pokud se chce stát členem EU.

Evropská unie. foto: Reprofoto

Evropská unie dokončí přístupové rozhovory s Chorvatskem na konci příštího roku. Vyplývá to z dnešní hodnotící zprávy Evropské komise. Chorvatsko by se teoreticky mohlo stát 28. členem EU v roce 2011, ale komise žádný konkrétní termín ve zprávě neuvedla.

Původně měli Chorvaté do unie vstoupit již příští rok, ale tento krok zpozdil jejich hraniční spor se Slovinskem, které úsilí Záhřebu blokovalo.

Turecko by se mělo zasadit o zlepšení situace v oblasti svobody tisku. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy, v níž Evropská komise hodnotí, jaký posun tato muslimská země za posledních dvanáct měsíců učinila na své cestě do Evropské unie.

"Celkově v turecké společnosti narůstá otevřená a svobodná debata a to i o tématech, které jsou tradičně vnímána jako citlivá," píše Brusel v hodnocení. "Politické tlaky na média a právní nejistota v praxi ovlivňují svobodu tisku," dodává však také komise v pravidelné každoroční zprávě. V ní hodnotila pokrok v období mezi loňským říjnem a letošním zářím.

Oblast svobodu tisku je jen jedním z řady aspektů, které Brusel analyzoval.

Obecně se dá říci, že podle EK by měla Ankara posílit jak ekonomické, tak politické reformy. Turecko pokročilo vpřed v řadě oblastí, jednou z nich je podle komise třeba oblast trestního práva.

V přístupových jednání mezi EU a Tureckem bylo prozatím otevřeno jen jedenáct z více než tří desítek kapitol. Každá z nich představuje určitou oblast unijního práva, kterému musí kandidátská země uzpůsobit svůj právní řád. Turkům se zatím podařilo uzavřít kapitolu týkající se vědy a výzkumu.

Několik kapitol je blokováno dlouhodobým sporem s Kyprem kvůli tomu, že tento ostrov je rozdělen na tureckou a řeckou část.

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy severní třetinu obsadila turecká vojska v reakci na pokus kyperských Řeků o puč a připojení celého ostrova k Řecku.

V turecké třetině byla v roce 1983 vytvořena Severokyperská turecká republika, kterou však uznává jen Ankara.

Turecko o vstup do unie požádalo již v roce 1987. O dva roky později Brusel žádost odmítl, v roce 1999 však unie Ankaře dala status kandidáta členství.

V říjnu 2005 pak začala přístupová jednání. Kdy by mohla skončit, se nicméně zatím nedá říct.

Otázkou, na kterou nyní nelze jednoznačně odpovědět, je to, zda vůbec Turecko nakonec řady EU rozšíří. Například Češi se proti přijetí této muslimské země příliš nestavěli, avšak třeba z Francie či Německa zaznívaly v tomto směru velmi kritické hlasy.

Autor: