Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Brusel: Komunisté? Stejní jako nacisté

Svět

  10:59
BRUSEL (od stálé zpravodajky LN) - Jako fórum, kde přesvědčení přesvědčovali přesvědčené, vypadalo včerejší veřejné slyšení o komunismu na půdě unijního parlamentu. Mezi 150 lidmi v sále seděli ponejvíc pravicoví poslanci ze států bývalého východního bloku.
srp a kladivo (komunistický symbol) - ilustrační foto.

srp a kladivo (komunistický symbol) - ilustrační foto.

A přebíjeli se v argumentech, proč by se měly zrovnoprávnit oběti komunismu s oběťmi nacismu, proč je užitečné postavit evropské dokumentační centrum o totalitních režimech a že bez přiznání si minulosti Evropa nebude mít budoucnost. Zástupců západního politického spektra, jimž byla řada vzkazů směrována, bylo jako šafránu a z tamní levice nedorazil nikdo.

Uvozovky dolníČesko podpořilo dokumentační centrum o obětech nacismu a komunismu.Uvozovky horní


„Nebyla to zbytečná akce. Poprvé dneska jsme na oficiální půdě unie získali podporu pro to, co by v roce 2011 mohlo být kamenná budova (zmíněné centrum o totalitách); věci mají svůj čas,“ hájil význam včerejšího odpoledne v Bruselu ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

Pochvaloval si ho ale i britský poslanec Ashley Mote. „Já východní Evropu vlastně neznám. Byl jsem několikrát po roce 1989 v Praze a jednou v Estonsku, ale to je všechno. A až dneska jsem si uvědomil dopad, i emocionální, všech změn, ke kterým u vás v uplynulých 20 letech došlo,“ sdělil Mote.

Čech Miloslav Ransdorf, který měl jako jediný komunista kuráž dorazit, odcházel rozladěný. „To, co se tu děje, je pokus oktrojovat, znásilnit historii,“ reagoval. „Já samozřejmě vím, že za komunismu byla represe – a byla výrazná. Jenže vedle toho byly prvky emancipace. Například takové Československo 60. let bylo možná nejsvobodnější zemí na světě, pokud jde o svobodu myšlení, svobodu tvorby. A takové věci tu nezazněly,“ dodal.

Slyšení o zločinech komunistické totality v roce dvacet od pádu berlínské zdi zorganizovala europoslankyně Jana Hybášková a české předsednictví se za ně postavilo. Topolánkova vláda podpořila zřízení dokumentačního centra o obětech nacismu a komunismu i vyhlášení 23. srpna – podpisu paktu Molotov-Ribbentrop – dnem uctění památky obětí totalit.

K obojímu ale povede trnitá cesta. S centrem budou muset souhlasit všechny členské státy EU. Podle Žáčka, jehož úřad obeslal všechna ministerstva zahraničí v unii s informací o záměru, „nikdo nebyl v této fázi proti“, sám ale připustil, že souhlas v nejvyšším politickém patře není jistý. S vyhlášením dne obětí totalit zase musí souhlasit většina z téměř 800 europoslanců.

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...