Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Budou či nebudou v Iráku volby? Tahanice politiků neberou konce

Svět

  16:52
BAGDÁD - Spor kolem plánovaných iráckých parlamentních voleb pokračuje. Poté, co sunnitský viceprezident Tárik Hášimí ve středu vetoval nový volební zákon, dva šíitští poslanci oznámili, že ústavní soud jeho veto prohlásil za neplatné.

Předseda iráckého parlamentu Ajád Samarráí foto: AFP

Předseda parlamentu Ajád Samarráí nicméně řekl, že od ústavního soudu přišlo jen "vyjádření názoru, nikoliv závazné rozhodnutí". Parlament se prý tedy sejde v sobotu k hlasování, nikoliv ale o Hášimího požadavku na změny v zákoně, nýbrž o legálnosti jeho veta.

Zákonodárci tak mají v sobotu rozhodnout, zda bude zákon odeslán zpět ke schválení tříčlenné prezidentské radě beze změn. "Neměli jsme žádný náznak politického konsensu v dané věci, takže jsme rozhodli, že budeme hlasovat o (Hášimího) vetu," citovala agentura Reuters Samarráího prohlášení na tiskové konferenci.

Přečtěte si více:

Zákon v Iráku vstupuje v platnost až po ratifikaci prezidentem a oběma viceprezidenty. Prezident je Kurd a viceprezidentské úřady jsou vyhrazeny pro jednoho sunnitu a jednoho šíitu. Hášimí údajně není proti celému zákonu, který parlament po vleklých jednáních schválil 8. listopadu, nýbrž jen proti jeho prvnímu článku.

Požaduje takové změny v textu, které by podle něj zlepšily podmínky pro sunnity žijící v cizině. Podle dostupných informací údajně prosazuje, aby v zákoně bylo zakotveno, že exiloví Iráčané budou smět zvolit 15 procent poslanců. Většina Iráčanů, kteří odešli do ciziny po americké invazi v roce 2003, jsou právě sunnité.

Irácká volební komise kvůli Hášimího vetu ve středu zastavila přípravu parlamentních voleb, které se podle ústavy musejí konat do konce ledna. Počítá se s nimi zatím někdy v termínu od 18. do 23.ledna. Jejich odklad by měl vliv i na americké rozhodnutí stáhnout bojové jednotky z Iráku do srpna a zbytek kontingentu do konce roku 2011.

Se zněním volebního zákona nebyli po schválení v parlamentu spokojeni sunnité ani Kurdové a žádali přerozdělení parlamentních křesel. Kurdové pohrozili bojkotem voleb, i když jejich poslanci pro normu hlasovali.

Autor: