Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Bulharka Bokovová se stala první ženou v čele organizace UNESCO

Svět

  7:33
PAŘÍŽ - Novým generálním ředitelem Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) byla dnes zvolena Bulharka Irina Bokovová. Stala se první ženou v této funkci. Vzhledem ke sporům mezi členskými státy byla zvolena až v pátém kole.

Irina Bokovová - první žena v čele UNESCO. foto: ČTK

Podle agentury AFP o tom informovala mluvčí pařížského sídla UNESCO.

Porazila dlouho favorizovaného Egypťana Farúka Husního, který je obviňován z antisemitismu.

Sedmapadesátiletá Bokovová je velvyslankyní své země ve Francii a při UNESCO. V osmapadesátičlenné výkonné radě organizace získala 31 hlasů, egyptský ministr kultury Husní 27. Novou tvář v čele UNESCO musí ještě schválit říjnová generální konference organizace za účasti všech 193 členských zemí. Neočekává se, že by země nerespektovaly rozhodnutí řídícího orgánu v podobě výkonné rady.

Z původních devíti kandidátů jmenovaných svými státy se v průběhu kol v minulých dnech ostatních sedm z boje o vrcholný post stáhlo. O víkendu tak po pátečním třetím kole učinila i Rakušanka Benita Ferrerová-Waldnerová, evropská komisařka pro zahraniční vztahy. Rozhodla se tak prý "ve vyšším zájmu organizace a evropské jednoty".

Volby podle AFP doprovázela intenzivní vyjednávání mezi evropskými delegacemi s cílem najít společného kandidáta, který by získal potřebnou nadpoloviční většinu a porazil favorizovaného kontroverzního Egypťana, kterého někteří kritici považují za antisemitu. Loni například prohlásil, že spálí všechny izraelské knihy v Egyptě. V prvních třech kolech minulý týden vždy vítězil Egypťan, ale nikdy neobdržel potřebnou nadpoloviční většinu. V pondělním čtvrtém kole získali Husní a Bokovová jako jediní zbylí kandidáti stejný počet 29 hlasů. V případě, že by se situace z pondělí dnes opakovala, mělo rozhodovat o tom, kdo z nich bude novým šéfem UNESCO, losování, což by bylo poprvé od založení organizace.

Mezivládní organizace UNESCO se sídlem v Paříži je jednou ze 14 odborných agentur OSN. Vznikla v roce 1946. Jejím cílem je posilovat spolupráci mezi státy ve výchově, vzdělávání, vědě a kultuře. Nový ředitel nahradí dosavadního šéfa UNESCO Japonce Koičiru Macuuru, kterému letos vyprší mandát.

Krátce po zvolení Bokovové se v intelektuálních kruzích Egypta zvedly hlasy, které vyjadřují zklamání nad zvolením bulharské kandidátky a označují to za dílo "židovské lobby" a "sionistického hnutí". Egyptské ministerstvo zahraničí ani prezidentský úřad se k tomu zatím oficiálně nevyjádřily.

"Poprvé bylo rozhodování o vedení této organizace politické," řekl předseda egyptského Svazu spisovatelů Muhammad Salamuí. "Židovská lobby vyvinula mimořádné úsilí a použila ministrova slova, která vytrhla z kontextu," řekl s narážkou na jeho prohlášení o pálení židovských knih. Podle šéfa překladatelského odboru na ministerstvu kultury Gábira Asfura je to "poprvé, kdy se Evropa s takovou vehemencí zvedla proti arabskému světu.

Tento výsledek není úplnou prohrou, protože toho hodně odhalil," řekl. Podle jiných hlasů "radikální tábor tímto výsledkem potvrdil konflikt civilizací".

Autoři: ,