Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Matka sedmi dětí povede v Německu jako první žena ministerstvo obrany

Nová německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. | foto: ČTK

O fungování ministerstva obrany nemá zatím ani ponětí, přesto je Ursula von der Leyenová, nová šéfka tohoto rezortu v Německu, pokládána za nejvýraznější postavu třetí vlády kancléřky Angely Merkelové. A německá média v ní vidí její nástupkyni.

Je jednou z nejpopulárnějších politiků a političek nejen Křesťansko demokratické unie, ale celého Německa. Je do jisté míry ideálem moderní německé ženy, která dokázala skloubit výchovu sedmi dětí se zářnou politickou kariérou.

Pětapadesátiletá Ursula von der Leyenová minulých osm let řídila ministerstvo práce a sociálních věcí. V jeho čele podala výkon, který jí mohou mnozí její mužští kolegové jen závidět. Byl to právě její resort, jež flexibilní pracovní politikou, především zavedením zkrácených pracovních úvazků, pomohl Německu překonat i nejtěžší roky krize bez výraznějšího zvýšení nezaměstnanosti.

Pod vedením Leyenové se počet lidí bez práce výrazně snížil na mnohaleté minimum. A když se začal obnovovat hospodářský růst, mohly ho německé firmy nastartovat mnohem rychleji. I proto, že drtivou většinu kvalitních lidí nemusely propustit.

Sedm dětí, otec premiér, manžel šlechtic

Von der Leyenová, matka sedmi dětí, má politiku v genech. Její otec Ernst Albrecht byl premiérem Dolního Saska za Křesťansko demokratickou unii (CDU). V roce 2003 se vystudovaná lékařka a ekonomka, která se přivdala do aristokratického rodu, za stejnou stranu stala v Dolním Sasku ministryní sociálních věcí. V té době byly nejmladšímu z jejích dětí čtyři roky.

Z Dolního Saska vedla její cesta do berlínské vlády kancléřky Angely Merkelové. V ní se brzy po svém nástupu do čela ministerstva práce a sociálních věcí stala vedle Merkelové nejpopulárnější postavou vlády.

Pomohl jí k tomu například i program dětských školek a jeslí, na jejichž výstavbu věnoval spolkový kabinet miliardy euro. Prosadila také povinné kvóty na zastoupení žen ve vedení německých firem.

Úplně nový svět

Podařilo se jí také prosadit, že při narození dítěte dostaly ženy mateřskou ve výši 67 procent platu a to až do výše 1 600 euro (necelých 45 tisíc korun) měsíčně. Její působení v čele ministerstva přineslo CDU hodně hlasů německých žen a von der Leyenová se tak významně podílela na jasném vítězství CDU/CSU v podzimních volbách.

Jenže během koaličních rozhovorů si sociální demokraté vybojovali ministerstvo práce a sociálních věcí pro sebe. Merkelová původně uvažovala o von der Leyenové jako o ministryni zdravotnictví, jak by odpovídalo její původní kvalifikaci. Ale pak se rozhodla, že je čas aby se po vzoru Francie, Nizozemí a dalších zemí ujala řízení tohoto "mužského" resortu v Německu žena.

"Zaskočilo mě to, ale odpověděla jsem, že jsem potěšena a že se ráda tohoto úřadu ujmu," přiznává von der Leyenová a dodává, že od té doby se intenzivně noří do tohoto pro ni úplně nového světa.

Německý internet je podle televize ARD plný ironických i urážlivých hlášek vůči této asi nejpřekvapivější nominaci v novém kabinetu velké koalice. Ale von der Leyenová, jež nezapírá, že se teprve učí rozeznávat hodnosti německých vojáků, si z toho nic nedělá.

Armáda je firma jako každá jiná

"Respekt se získává dobře odvedenou prací," tvrdí tato první ministryně obrany v německé historii. A dodává, že žena v čele německé armády by neměla nikomu vadit. "Bundeswehr je profesionální armádou. Musí tak konkurovat mnoha jiným civilním zaměstnavatelům. Musí to být atraktivní zaměstnavatel," uvádí von der Leyenová. Jedním z největších problémů bundeswehru je nedostatek nových zájemců o službu v armádě.

Velký úkolem bude pro Leynovou provést bezproblémové stažení německého kontingentu z Afghánistánu, zamezit plýtvání při přezbrojování ozbrojených sil a v neposlední řadě vymoci pro armádu více peněz z rozpočtu.

Rozpočet ministerstva obrany je pouhých 33 miliard euro na rok, což je jen 1,2 % HDP, tedy mnohem méně, než kolik je doporučovaná výše pro armády zemí NATO. Pokud resort obrany zvládne, mohla by se podle německého tisku stát nástupkyní Angely Merkelové v kancléřském úřadu.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!