7. října 2008 21:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bush mluvil o finanční krizi s lídry EU

George Bush | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Bush | foto: AFP

WASHINGTON Americký prezident George Bush dnes o problému globální finanční krize telefonicky diskutoval s hlavami Británie, Francie a Itálie. Bush se vstřícně vyjádřil k návrhu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho svolat ještě letos mimořádnou schůzku skupiny G8, která by mohla domluvit koordinovaný postup proti krizi.

Americká vláda se nyní podle mluvčí Bílého domu Dany Perinové soustředí na nadcházející páteční schůzku ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G7, Sarkozyho návrhu je však nakloněn. "Prezident s prezidentem Sarkozym určitě mluvil o jeho myšlence uspořádat schůzku. Prezident je vůči tomu otevřený," řekla mluvčí.

"V této chvíli se však zaměřujeme na schůzku o tomto víkendu," dodala Perinová k zasedání G7. Bush mluvil kromě Sarkozyho s britským premiérem Gordonem Brownem a italským předsedou vlády Silviem Berlusconim. Perinová dala najevo, že Spojené státy jsou spokojeny s tím, jak evropské země spolupracují při řešení krize. "Myslím, že by řekl, že je to dostatečné a že spolu mluví, že komunikují," řekla mluvčí

Lidovky.cz, ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?