Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Bush už "nedrží kurs" v Iráku

Svět

  7:53
WASHINGTON/PRAHA - Vytyčení milníků a orientačních bodů není totéž, co stanovení termínů. Je jasný rozdíl mezi změnou „taktiky“ a změnou „strategie“. „Držet kurs“ ve skutečnosti vůbec neznamená držet nastoupený směr, ale ochotu podle potřeby ho měnit.

Geoge Bush. foto: EVAN VUCCI ČTK

Americká vláda se pustila do divokých verbálních kotrmelců, které mají krátce před kongresovými volbami rozptýlit dojem, že tým prezidenta George W. Bushe zarputile lpí na nefungujících plánech a nedokáže reagovat na krizi v Iráku.

Rétorika Bílého domu se nyní rychle mění. Důvodem ale patrně není fakt, že by republikánská administrativa dospěla k závěru, že její dosavadní taktika v Iráku byla špatná. Hlavní motivací jsou volby a strach z toho, že demokraté alarmující situaci v Iráku, kde podle odhadů denně umírá až 100 civilistů a jen za říjen zahynula téměř stovka amerických vojáků, využijí jako bič na republikánské kandidáty.

Bushův mluvčí Tony Snow to nijak nezakrývá. „Umožňovalo to kritikům říkat: 'Tady máme administrativu, která sleduje určitou politiku a nedívá se, jaká je situace,' i když je to ve skutečnosti zcela naopak,“ tvrdí Snow. Ještě v srpnu prezident Bush v projevu v Utahu opakoval nedotknutelnou mantru: „Držíme se dosavadního kursu.“ Ve včerejším vystoupení se jí vyhnul. Pouze přiznal, že mu poslední vývoj v Iráku dělá starosti. Poté však dodal že USA jistě válku vyhrají, tedy za předpokladu, že „neodejdou, dokud tam práci nedokončí“.

O tom, že současná americká strategie v Iráku nefunguje a je třeba ji změnit, jsou v poslední době přesvědčeni už nejen demokraté, ale i čím dál víc republikánů. „Nepříjemné“ návrhy řešení obnášejících větší zapojení Sýrie a Íránu či výrazné stažení z Iráku také brzy předloží i komise vedená Jamesem Bakerem, jenž sloužil jako ministr zahraničí za vlády Bushe staršího.

Jak se zdá, Bílý dům se nyní rostoucímu tlaku podvoluje. Minimálně prozatím však jen v rovině slov. Snow totiž podle CNN jakékoliv bezprostřední dramatické změny irácké politiky vyloučil.

Bush chce nejspíš „korigovat kurs“ až po volbách. To je ale podle některých republikánů pozdě. „Nevěřím, že by měla změna taktiky čekat, až bude po volbách. Jsou tam příliš velké ztráty,“ nechal se slyšet mimo jiné vlivný senátor Arlen Specter. Ke kritice se tentokrát připojila i neokonzervativní organizace American Enterprise Institute (AEI). „To je stejná strategie, která přinesla tolik nezdarů,“ domnívá se analytik Fred Kagan z AEI.

Změna uvažování Bílého domu ale přece jen bude mít nějaký praktický dopad. Po víkendové poradě s generalitou se administrativa rozhodla víc tlačit na Iráčany, aby se co nejdříve začali starat o vlastní bezpečnost. Výsledkem této porady bylo úterní vystoupení bagdádského velitele amerických sil generála George Caseyho. Iráčané by si podle něj měli být nejpozději za rok a půl schopni sami ve své zemi zjednat pořádek. Američané tedy jinými slovy vytyčili Iráčanům termíny. Bushova administrativa ale dává přednost označení „milníky“.

Autoři: