Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Byl vzorným synem a třídním premiantem. Než ho povolal džihád

Islamisté v Sýrii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Islamisté v Sýrii | foto: Reuters

BĚLEHRAD Jmenuje se Mirza Ganić, je mu 19 let a je z Nového Pazaru na jihozápadě Srbska. Na základní škole ho vyhlásili za nejlepšího žáka, na gymnáziu měl samé jedničky. Dva měsíce před koncem školního roku ale odešel do Sýrie, kde se stal svatým bojovníkem, džihádistou. Dnes jsou pro něj všichni, kdo zůstali doma, nepřátelé. Dokonce i matka, strýc nebo dosavadní přátelé, píše bělehradský deník Blic.

Nedávno se Ganić proslavil tím, že na Facebooku vyhrožoval smrtí místopředsedovi srbské vlády Rasimu Ljajičovi a ministrovi bezpečnosti Bosny a Hercegoviny Fahrudinu Radončiću (kteří jednali o tom, jak zabránit odchodu mladých muslimských fanatiků z obou zemí právě do Sýrie, pozn. red).

Bojíme se, říká rodina

O mladíkovi Mirzovi z Nového Pazaru (oblast s velkým podílem muslimského obyvatelstva) se doma nahlas nemluví. Od té doby, co se ví, že odešel do Sýrie, všichni jeho jméno jen šeptají. "Nech mě být, to jsou vahábité, je to nebezpečné," odpovídají lidé na otázku proč.

"Ničemu nerozumíte, on už není, unesli ho. Lidé, kteří to udělali, jsou nebezpeční, on a ani já už vlastně nežijeme. Policie nic neudělala, a můj syn už není, odvedli mi ho. Ale už o nich nesmím mluvit, ztratila jsem dítě a bojím se o sebe a druhého syna," vyprovází Ganićova matka Šadija novináře z dvora domku ve vesnici Gornje Sebečevo (na fotografie se můžete podívat ZDE).

ČTĚTE TAKÉ:

Strach neskrývá ani mladíkův strýc Džemail Ganić, který během rozhovoru stále pokukuje na cestu, jestli nepřichází nezvaný host. "Na cestu se připravoval rok. Matce, otci i mně říkal, že pojede do Káhiry, kde bude studovat matematiku. Všem nám lhal. Jednoho rána si sbalil věci, triko, džíny a náhradní tenisky, v pět ráno probudil rodiče a rozloučil se. Ohlásil se za pár dnů z turecké hranice a řekl, že odešel bojovat za džihád," říká strýc.

Vedu svatou válku, zemřít bude čest

Příběh o tom, jak vzorného mladíka a dobrého žáka získali vahábité (sekta, známá přísnou interpretací islámu), Džemaila Ganiće rozrušil. "Mirzu a ještě dva hochy z Bosny naverbovali v mešitě v Novém Pazaru. Něco mu nasadili do hlavy a on se z toho úplně zbláznil. Slyšel jsem, že je do Sýrie posílá nějaká agentura, se kterou nic nezmůže ani policie, jsou to lidé spojení s mešitou. Prostřednictvím islámu se Mirzovi dostali do hlavy a bylo to, jako kdyby ho zdrogovali," říká chlapcův příbuzný a dává se do pláče.

Naposledy se prý Mirza Ganić ozval příbuzným do Srbska před dvěma měsíci. Když mu ale rodina řekla, že vůbec neví, co dělá, a že páchá hřích, označil strýce i matku za největší nepřátele. "Řekl, že vede svatou válku a bude mu ctí zemřít. Pak zavěsil a už jsme o něm neslyšeli," pokračuje Džemail Ganić a dodává, že před dvěma měsíci chlapcův otec odjel do Německa za prací. Ale nikdo z vesnice tomu nevěří, podle lidí odjel do Turecka, aby se pokusil syna najít a přivést ho zpět domů.

Ani slovo o Mirzovi

Ředitel novopazarského gymnázia Zoran Stojisavljević se o svém někdejším studentovi nechtěl moc bavit ani po telefonu. "Chodil k nám, byl to dobrý žák. Ale nespojujte mě s tím příběhem, je to nebezpečné téma, upřímně řečeno se bojím. Požádal jsem profesory, aby o Mirzovi také mlčeli," řekl o mladíkovi, který prý až do poslední chvíle před odjezdem nedal znát náklonnost k radikálnímu islámu nebo zbraním.

Mirzovi sousedé si ale vybavují události z mešity, které se odehrály nedlouho před mladíkovým odchodem. "Vyhodili ho, když se začal chovat divně při modlitbách... Nechal si růst plnovous a jednoho mladšího kluka se snažil přemluvit, aby následoval jeho cestu. Naštěstí tomu náš kazatel dokázal zabránit a Mirzu vykázal," vzpomíná jeden z vesničanů.

Šadiju Ganićovou chce na svého syna zapomenout. "Prosím vás, odejděte z mého domu, než vás někdo uvidí. Děláte mi problémy, kterých mám sama dost. Ztratila jsem syna, to nejdůležitější v mém životě," říká Ganićová a na slova, že Mirza je přece stále naživu, jen vrtí hlavou.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.