Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jasná poprava, jste banditi, vzkázal Čečenec agentům FBI

Svět

  14:39
MOSKVA - Otec Ibragima Todaševa, kterého zastřelili agenti FBI po osmihodinovém výslechu, požaduje jejich odsouzení. Agenti prý neozbrojeného mladíka popravili sedmi kulkami. Todsaševa FBI vyšetřovala v souvislosti s bostonskými atentátníky.

Abdulbaki Todašev na tiskové konferenci v Moskvě ukazuje fotografie mrtvého syna. foto: Reuters

FBI tvrdí, že její agenti zastřelili sedmadvacetiletého Ibragima Todaševa během výslechu v jeho bytě na Floridě, protože náhle napadl jednoho z agentů. Představoval "bezprostřední hrozbu", a tak musel být zabit v nutné sebeobraně. Podle médií prý vytáhl na jednoho z agentů nůž poté, co se přiznal k trojnásobné vraždě.

Abdulbaki Todašev na tiskové konferenci v Moskvě naopak hořce prohlásil, že jeho syn "stoprocentně" nebyl ozbrojen, když byl zasažen sedmi kulkami. Má podezření, že jeho syn byl úmyslně zlikvidován po osmihodinovém výslechu, aby byl umlčen.

"Chci spravedlnost. Chci, aby se případ vyšetřil a aby agenti FBI byli souzeni podle amerických zákonů," řekl. "To nejsou agenti FBI, ale banditi. Nemohu je nazvat jinak. Musí být souzeni," zdůraznil.

"To není střela, která se vypálí v sebeobraně"
Novinářům ukázal i 16 fotografií poloobnaženého synova těla v márnici se zašitými načervenalými ranami na těle, ruce a hlavě. Na jedné z fotografií, jejichž pravost nebylo možné ověřit, bylo podle agentury AFP vidět, že jedna z kulek zasáhla mladíka do zátylku.

"To není střela, která se vypálí v sebeobraně. To je střela, kterou se popravuje," prohlásil. Todašev připustil, že syn, který se věnoval bojovým sportům, se znal s Tamerlanem Carnajevem. Chodili totiž do stejné tělocvičny v Massachusetts, než se syn přestěhoval na Floridu. "Blízcí přátelé" však prý nebyli.

K tématu:

Mluvčí bostonské odbočky FBI Greg Comcowich se podle agentury AP zdržel vyjádření k výrokům Todaševova otce. Todašev se prý těsně před smrtí přiznal k trojnásobné vraždě, spáchané v Bostonu v září 2011. Do zločinu byl údajně zapleten i hlavní podezřelý z bostonského atentátu Tamerlan Carnajev.

Tamerlan Carnajev (26) je podezřelý, že se svým bratrem Džocharem (19) spáchal 15. dubna bombové útoky na bostonský maratón, které si vyžádaly tři mrtvé a 264 zraněných. O čtyři dny později zahynul při přestřelce s policií, zatímco Džochar vyvázl se zraněním a čeká na soud, který jej může poslat do cely smrti.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...