Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Bylo to velmi přínosné, hodnotí Obama schůzku s čínským prezidentem

USA

  17:44
WASHINGTON/PRAHA - Jako jedinečnou, přínosnou a pozitivní hodnotí diplomaté dvoudenní návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v USA. Schůzka se konala v neformální atmosféře, Barack Obama a Si jednali v košilích bez kravat.

Barack Obama a Si Ťin-pching foto: ČTK

V jednací místnosti bylo horko, že by se dalo krájet. Nikoli však kvůli napjaté atmosféře mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, ale zkrátka proto, že se venkovní teploměry u kalifornské usedlosti Rancho Mirage o víkendu zastavily kousek nad čtyřiceti stupni.

Nálada mezi oběma státníky byla naopak podle zástupců Bílého domu "příjemně uvolněná". Obama na brífinku pro novináře dokonce pokrok mezi oběma zeměmi popsal jako "ohromný". Prezidenti spolu projednávali témata z předem známé agendy. Hovořilo se proto jak o hackerských útocích, tak o současné situaci v KLDR a v Sýrii.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlavním tématem schůzky byl jaderný program Severní Koreje. Pchjongjang v uplynulých měsících výrazně přitvrdil v nepřátelské rétorice vůči Spojeným státům, Japonsku a svému jižnímu sousedovi. Nedávno oznámil, že plánuje znovu zprovoznit jaderné zařízení Jongbjon a v polovině týdne se objevila zpráva amerického think-thanku, že komunistická země je schopná zařízení spustit do dvou měsíců.

Tomu je třeba podle Obamy i Si Ťin-pchinga zabránit. Shodli se, že KLDR neuznají jako jadernou velmoc a vyzvali tamní režim vůdce Kim Čong-una, aby se zbavil jaderných zbraní. Dále se dohodli, že "budou spolupracovat na prohloubení spolupráce a dialogu s cílem dosáhnout denuklearizace," řekl novinářům prezidentův bezpečnostní poradce Thomas Donilon. Stejná slova použil i vysoký čínský představitel Jang Ťie-čch', který referoval o schůzce z pohledu země draka.

Hackeři jsou z Číny, to je jasné

Obama také na schůzce naléhal na čínského vůdce, aby se Čína víc snažila zabránit internetovým krádežím amerického duševního vlastnictví. Obama prý nemá pochyb, že hackerské útoky vycházejí z Číny. A budou-li pokračovat, Spojené státy s Čínou nebudou moci mít dobré vztahy. "Tyto útoky jsou neslučitelné se vztahem, jaký chceme s Čínou mít," konstatoval poradce.

Vysoký čínský představitel Jang Ťie-čch' prohlásil, že kybernetická bezpečnost by měla být zdrojem spolupráce, a ne sporů mezi oběma zeměmi, které čelí podobným problémům. Podle Janga je Čína "proti všem formám hackerské činnosti a kybernetických útoků". "Čína sama je také obětí takovýchto útoků a je neochvějným zastáncem kybernetické bezpečnosti," zdůraznil Jang.

Podle Janga Obama a Si na summitu vykročili novou cestou a vzdalují se rozkolům obou zemí v minulosti. "Mluvili o spolupráci, ale nevyhýbali se ani sporným otázkám," podotkl Jang.

Autor: