6. července 2012 17:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý argentinský diktátor Videla dostal 50 let vězení

Jorge Videla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jorge Videla | foto: Reuters

BUENOS AIRES Argentinský soud poslal na 50 let do vězení bývalého diktátora Jorgeho Videlu. Nyní šestaosmdesátiletý Videla podle soudu sestavil plán systematického unášení dětí politických odpůrců vojenské junty, která vládla zemi v letech 1976 až 1983.

Dalšího bývalého argentinského diktátora Reynalda Bignoneho soud poslal za podíl na únosech do vězení na 15 let. Nyní čtyřiaosmdesátiletý Bignone vládl Argentině v letech 1982 až 1983, Videla stál v čele státu v letech 1976 až 1981.

Videla a další představitelé junty se snažili zlikvidovat všechny stopy po levicové gerile, kterou považovali za hrozbu pro budoucnost Argentiny. Zajatkyním proto ihned po porodu odebírali děti a předávali je k výchově vojákům nebo jejich příbuzným.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle svědků ženy v buenosaireské námořní škole (ESMA) rodily s pouty na nohou a se zakrytými tvářemi. Své děti často ani neviděly. Matky pak vojáci shazovali z vojenských letadel do moře.

Celkem bylo takto matkám odebráno na 500 dětí, většinou v námořní škole ESMA. Pouze stovka z nich dosud zjistila, kdo jsou. V ESMA bylo celkem vězněno a mučeno na 5000 lidí, z nichž přežila sotva stovka. Podle organizací na ochranu lidských práv bylo za argentinské diktatury celkem usmrceno na 30.000 lidí.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
BUSINESS DATA ANALYST s AJ a NJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz