29. prosince 2017 19:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalá fotbalová hvězda Weah oficiálně vyhrála prezidentské volby v Libérii

George Weah coby politik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Weah coby politik. | foto: Reuters

MONROVIA Liberijská volební komise v pátek vyhlásila vítězem prezidentských voleb bývalou fotbalovou hvězdu George Weaha. Spojené státy ocenily poklidné předání moci v zemi a označily volby za „velký milník“ v dějinách Libérie, informovala agentura Reuters.

Jednapadesátiletý Weah, který v prezidentských volbách kandidoval již potřetí, letos ve druhém kole se ziskem více než 60 procent hlasů porazil třiasedmdesátiletého Josepha Boakaie. Ten dvanáct let vykonával funkci viceprezidenta.

První kolo vyhrál Weah se 38,4 procenty hlasů, zatímco Boakai měl podporu zhruba 29 procent. V prezidentské funkci Weah nahradí laureátku Nobelovy ceny za mír a první ženskou hlavu státu na africkém kontinentu Ellen Johnsonovou-Sirleafovou.

Weah se v roce 1995 stal jediným Afričanem, který zatím získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu roku.

Západoafrická země založená v 19. století osvobozenými americkými otroky nezažila pokojné předání moci již 73 let. Po občanské válce, která si mezi lety 1989 a 2003 vyžádala na 250 000 obětí, se Johnsonové-Sirleafové během dvou funkčních období podařilo zemi stabilizovat, následně ovšem musela čelit výzvě v podobě epidemie eboly.

Odcházející prezidentka je kritizována za údajnou korupci a podle mnohých svých odpůrců se příliš nesnažila bojovat s chudobou. Podle agentury Reuters většina Liberijců stále nemá spolehlivý přísun elektřiny či pitné vody.

ČTK