Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrůzy syrského ‚Guantánama‘ Islámského státu: simulované popravy a bití

Afghánistán

  13:35
MADRID/LONDÝN - Bití, psychický teror a neustálý strach - tak líčí španělský novinář Javier Espinosa každodenní krutost svého šestiměsíčního zajetí extremisty Islámského státu (IS). Tyto teroristické milice si prý zřídily na severním okraji syrského města Aleppo své „Guantánamo“, v němž držely až 23 rukojmích jedenácti různých národností, z nichž sedm je mrtvých.

Džihádista John se svou obětí, americkým novinářem Stevenem Sotloffem. foto: Reuters

Z repliky americké věznice na Kubě pro teroristy dopadené v Afghánistánu se Espinosa dostal na svobodu loni v březnu. Podrobnosti svého zajetí popsal v nedělním vydání španělského listu El Mundo a britského deníku The Sunday Times.

Ve vile v Aleppu byl španělský novinář vězněn spolu s dalšími 22 lidmi - Evropany, Američany a jednou ženou z Latinské Ameriky. Šlo prý o humanitární pracovníky nebo novináře, které bojovníci IS shromáždili na jednom místě. Během svého zajetí poznal Espinosa i Alana Henninga, Jamese Foleye a Petera Kassiga, kteří byli mezitím už zavražděni.

Bolesti při uřezávání hlavy

Na vlastní kůži se seznámil i s jejich údajným vrahem, identifikovaným jako Brit Mohammed Emwazi. Muž známý pod přezdívkou „džihádistický John“ mu prý přejížděl nožem po krku, zatímco mu líčil bolesti uřezávání hlavy.

Čecha i další cizince unesl Islámský stát, tvrdí Rakousko. Česko si není jisté

„Cítíš to? Chladné, že? Dovedeš si představit tu bolest, když se to ostří zařízne. Nepředstavitelnou bolest.“ „Beatles - jak jsme říkali třem britským bojovníkům, kteří nás hlídali - měli rádi takové divadýlko,“ píše Espinosa o simulovaných popravách a jejich líčení ostatním zajatcům.

Zajatcům tito strážci, které Espinosa označuje za psychopaty, s oblibou ukazovali fotografie už zabitých rukojmích, skrz zdi svých cel pak celé noci slyšeli křik a rány i jednotlivé výstřely. Museli se prý dívat jmenovitě na fotografie z popravy ruského zajatce, inženýra Sergeje Gorbunova. Ten byl unesen v říjnu 2013 a zavražděn podle Espinosy v březnu 2014.

Explozivní náboj do hlavy

„Šajch (šéf strážců) mu (Gorbunovovi) vpálil explozivní náboj do hlavy,“ chlubil se prý jeden z hlídačů. „Možná skončíte stejně jako on! Nebo vás donutíme ho vyhrabat ze země a vykopat nový hrob, kam vás pošleme spát spolu s ním.“

Islámský stát drží 90 křesťanů. Muže v horách, ženy a děti ve vesnici

Z 23 vězňů bylo podle Espinosy 15 propuštěno, šest zavražděno a Američanka Kayla Muellerová v únoru zemřela - podle tvrzení IS při americkém náletu. Osud britského fotoreportéra Johna Cantliea, vězněného společně s nimi, je nejasný. IS nedávno zveřejnil video, na němž je Cantlie naživu.

Espinosa řekl, že nemohl o době strávené jako zajatec IS promluvit dřív, protože islamisté hrozili, že jinak zabijí další zajatce.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!