Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Bývalým šéfům Aholdu hrozí 20 měsíců vězení

Svět

  21:33
Amsterodam - Nizozemská prokuratura požaduje, aby bývalí šéfové společnosti Ahold šli za svá minulá pochybení při řízení podniku až na 20 měsíců do vězení. Pokud soud žádosti vyhoví a nepřistoupí na mírnější řešení, Cees van der Hoeven a Michiel Meurs ponesou zodpovědnost za jeden z největších účetních skandálů v Evropě.

Ahold vlastní například supermarket Hypernova. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Bývalý výkonný ředitel van der Hoeven a bývalý finanční ředitel Meurs zřejmě pochybili, když informovali o konsolidaci některých součástí skupiny Ahold, a podle prokuratury lhali při vykazování tržeb v některých společných podnicích ve Skandinávii a Jižní Americe. Prokuratura nyní žádá 20 měsíců s šestiměsíčním odkladem pro každého. Státní zástupci podrobili oba manažery tvrdé kritice a dávají jim za vinu, že k zajištění růstu své firmy použili nekalých praktik, včetně toho, že ignorovali účetní postupy. Soudní řízení, kterému nyní manažeři čelí, je posledním dějstvím dlouhé ságy, kvůli které se Ahold ocitl na pokraji
kolapsu. Van der Hoeven i Meurs všechna obvinění popírají, kvůli skandálu nicméně v
roce 2003 rezignovali. Soud by měl vynést verdikt 22. května, uvedla dnes agentura Reuters.

Ahold v únoru 2003 přiznal, že v minulosti nadhodnotil zisky asi o  miliardu eur (téměř 29 miliard Kč). Převážná část nesprávně uvedených zisků se týkala Spojených států, kterým se Ahold věnuje zdaleka nejvíce. Skandál tehdy otřásl akciovými burzami na obou stranách Atlantiku a poškodil i  pověst ikony podnikové stability Nizozemska. "V roce 2003 nemohl nikdo uvěřit, že nejvyšší management Aholdu podniká takovým temným způsobem. Vyšetřování bohužel ukázalo, že management Aholdu nejednal čestně, ale protizákonně," řekl dnes soudu státní zástupce Hendrik Jan Biemond.

K podezřelým patří i Jan Andreae, který byl v Aholdu členem správní rady zodpovědným za Evropu. Dalším obviněným je Roland Fahlin, kdysi člen dozorčí rady a předseda účetního výboru firmy. Státní zástupci uvedli, že v Aholdu bylo nejdůležitější dosahovat každoročně aspoň 15procentního zvýšení zisku, což prý nejlépe vykresluje podnikovou kulturu řetězce.
Společnost Ahold je čtvrtým největším prodejcem potravin na světě za americkým Wal-Martem, britským Teskem a francouzským Carrefourem. V České republice mu patří řetězce Albert a Hypernova, nedávno převzal supermarkety Julius Meinl.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!