19. června 2016 17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Cameron: referendum bude nevratnou životní volbou, následky dopadnou na každého

David Cameron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Cameron. | foto: Reuters

LONDÝN Nadcházející referendum o budoucnosti Británie v Evropské unii bude životní volbou, po které již nebude možné změnit názor. Voličům to v neděli vzkázal premiér David Cameron. Ministr financí George Osborne varoval, že takzvaný brexit by poškodil britskou ekonomiku zřejmě víc, než udávají dosavadní vládní odhady.

Podle lídra protievropské strany UKIP Nigela Farage by úspěch kampaně za odchod Británie z Evropské unie mohla ohrozit čtvrteční vražda poslankyně Jo Coxové. Referendum se bude konat 23. června.

„Pokud se rozhodneme odejít z Evropské unie, tak odejdeme, a to se všemi následky, které dopadnou na každého v Británii. Pokud se rozhodneme odejít a když se to brzy ukáže jako velká chyba, nebude už možné změnit názor,“ varoval Cameron v nedělníku The Sunday Telegraph.

Premiér v článku uznává, že Evropská unie není bezchybná. Zároveň ale členství v Evropské unii symbolizuje základy „britskosti“, jakými jsou nejen soucit či zúčastněnost, ale i skeptický náhled. Premiér se rovněž pokusil vyvrátit tvrzení odpůrců Evropské unie, že referendum bude hlasováním za demokracii. Podle něj je plebiscit vrcholem demokracie, kterou představovala zavražděná poslankyně Coxová.

Vražda Coxové nahrává setrvání v EU

Právě vražda labouristické političky, která usilovala o setrvání Británie v Evropské unii, by podle předsedy protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage mohla zhatit úspěch kampaně za brexit. Vrah Coxové byl podle něj člověk s vážnými psychickými problémy, a není proto důvod, aby lidé na základě jeho činu měnili názor na Evropskou unii. „Myslím, že jsme před touto strašnou tragédií udávali kurz,“ řekl. „Je to těžké odhadnout, ale ti, kteří se rozhodli pro odchod, tak podle mě půjdou hlasovat,“ dodal.

Farageovým obavám dává za pravdu i první průzkum veřejného mínění provedený po vraždě poslankyně, podle nějž mají navrch zastánci setrvání Británie v Evropské unii. Podpořilo by jej 45 procent dotázaných, pro odchod by bylo 42 procent. V předchozím průzkumu stejné agentury z doby před vraždou byl přitom poměr sil přesně opačný.

V Británii v neděli po třídenním přerušení pokračovala kampaň před referendem. K hlasování pro setrvání Británie v Evropské unii s poukazem na nebezpečí vysokých hospodářských škod vyzval ministr financí Osborne. „Ústřední odhad je, že náš hrubý domácí produkt bude o pět až šest procent nižší. Osobně si myslím, že to může být mnohem horší,“ řekl ministr. Lidé podle něj už nyní kvůli nejistotě odkládají investice. „To je příchuť toho, co bude následovat,“ dodal.

Vliv brexitu na východ Evropy

Český ministr financí Andrej Babiš neočekává zásadní vliv případného brexitu na českou ekonomiku. Pro Česko je důležité Německo, kterému se vede skvěle, řekl v neděli Babiš v České televizi.

Podle lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna by ale brexit mohl ve zbytku Evropské unie vyvolat dominový efekt, především pak v její východní části. Jako příklad uvedl Polsko. Cameronovo rozhodnutí vypsat referendum označil za chybu. Případný brexit by podle ministra ale neměl znamenat odklon Evropy od integrace. „Ne méně, ale více Evropy,“ dodal.

Maďarský premiér Viktor Orbán, který je považován za jednoho z nejvíce euroskeptických představitelů Evropské unie, se chystá v britském tisku obrátit na obyvatele Británie, aby hlasovali pro setrvání v unii. V Británii pracuje podle mluvčího maďarské vlády až 300 tisíc Maďarů.

Pokud se Britové v referendu rozhodnou pro vystoupení z Evropské unie, může to mít zprostředkovaně dopad na euro a pravděpodobně by to vedlo k růstu kurzu švýcarského franku, řekl v neděli šéf největší švýcarské banky UBS Axel Weber. Byl by to podle něj výsledek nutnosti stanovit v takové situaci novou vizi, před čímž by se unie ocitla.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!