Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letošek je rokem příležitostí, řekla slovenská prezidentka Čaputová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | foto: Reuters

Bratislava Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová považuje letošek za rok příležitostí, zemi kromě jiného v únoru čekají parlamentní volby. V rozhovoru pro agenturu TASR řekla, že rok 2019 byl důležitý z hlediska odhalování skutečnosti o Slovensku, jeho společnosti i o jeho politické scéně.

„Je důležité vyšetřit kauzy, které jsou na stole. Je to potřebné nejen pro společnost, ale hlavně pro zachování důvěry veřejnosti v instituce,“ uvedla Čaputová.

Na Slovensku loni mimo jiné vycházely najevo další skutečnosti o stycích představitelů justice i politiky s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, který je obviněný z objednávky vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Kromě parlamentních voleb Slovensko letos čeká také třeba volba generálního prokurátora a jeho jmenování. Za další výzvy, které před zemí stojí, označila Čaputová klimatické změny, stabilitu veřejných financí a sociální oblast.

Prezidentka neměla na silvestra oficiální program, na svém facebookovém profilu zveřejnila fotografii sebe se svými dvěma dcerami a uvedla, že tolik změn v osobním a pracovním životě jako v roce 2019 ještě nezažila. Dnes se zúčastní slavnostní mše v bratislavské katedrále sv. Martina. Bohoslužeb se účastnili i její předchůdci v prezidentském úřadu.

O vánočních svátcích navštívila hlava slovenského státu univerzitní nemocnici v Bratislavě a v tamní porodnici se setkala se zaměstnanci i maminkami. Podívala se také na operační středisko záchranářů a v Pezinku, kde bydlí, program ukončila na služebně městské policie.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.