Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Carter přiletěl do KLDR. Chce, aby propustila vězněného Američana

Svět

  7:21aktualizováno  10:32
SOUL - Bývalý americký prezident James Carter odcestoval z USA do Severní Koreje, aby dosáhl propuštění vězněného amerického občana. Pětaosmdesátiletý Carter a jeho manželka podle amerických diplomatických zdrojů odcestovali soukromým letadlem. Carter cestu označuje za soukromou humanitární misi, kterou podniká, aby vymohl propuštění Aijalona Mahliho Gomese.

Bývalý americký prezident James Carter odjel do Severní Koreje, kde chce pomoci vězněnému Američanovi. foto: Reuters

Severokorejská agentura KCNA oznámila, že Cartera a jeho doprovod přivítal na letišti náměstek ministra zahraničí Kim Kje-kwan, který je rovněž hlavní vyjednávač KLDR při jednáních o severokorejském jaderném programu.

Pětaosmdesátiletý Carter a jeho manželka podle amerických diplomatických zdrojů odcestovali do Severní Koreje soukromým letadlem. Carter, který vládl v letech 1977-81, svou cestu označuje soukromou humanitární. Podle televizní stanice CNN je Bílý dům o akci informován. Carter ji podniká, aby vymohl propuštění Aijalona Mahliho Gomese.

KLDR tohoto jednatřicetiletého Američana poslala na osm let na nucené práce za nelegální vstup na své území. Gomes vyučoval v Jižní Koreji angličtinu a do KLDR vstoupil podle tamních úřadů v lednu z Číny. Gomes je údajně ve špatném duševním stavu, v červenci se pokusil o sebevraždu a byl hospitalizován.

Nejmenovaný americký úředník řekl, že Severní Korea souhlasila s Gomesovým propuštěním, pokud si pro něj Carter přiletí. Jiný americký úředník uvedl, že Carter stráví v KLDR jednu noc. Ve čtvrtek by se měl vrátit s Gomesem do USA.

VÍCE ČTĚTE:

Američan Aijalon Mahli Gomes byl v KLDR odsouzen k osmi letům nucených prací.

Před rokem měl při intervenci v KLDR úspěch bývalý americký prezident z let 1993-2001 Bill Clinton, když vymohl propuštění dvou amerických novinářek.

Lauru Lingovou a Eunu Leeovou Severokorejci poslali na nucené práce na 12 let za to, že na hranici Severní Koreje a Číny údajně připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících.

Čtěte také:

Po odchodu z Bílého domu zvolil Carter roli řešitele mezinárodních konfliktů. V roce 1982 založil v Atlantě s manželkou Rosalynn zvláštní humanitární středisko - Carterovo centrum. Středisko pomáhá v různých zemích při nastolování demokratického systému, při pořádání svobodných voleb a dozoru nad jejich průběhem. Věnuje se rovněž snaze o mírové řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci. Za své aktivity získal Carter v roce 2002 Nobelovu cenu za mír.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...