18. listopadu 2017 16:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čečenec, hledaný pro vraždu novináře v Moskvě, zatčen na Ukrajině

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reprofoto

KYJEV Ukrajinská tajná služba SBU v sobotu oznámila, že zadržela ruského občana, původem z Čečenska, po kterém pátral Interpol kvůli vraždě šéfredaktora ruského vydání časopisu Forbes v Moskvě v roce 2004. Podezřelý, jehož totožnost nebyla oznámena, byl zatčen v Kyjevě.

„Podle informací Interpolu se cizinec podílel na řadě vražd spáchaných na zakázku, zejména šéfredaktora Forbesu, amerického občana Paula Klebnikova,“ uvedla SBU. Podezřelý Čečenec podle SBU uprchl z Ruska a stal se členem zločinecké skupiny, která vydírala podnikatele na Ukrajině.

Novinář byl v Rusku známý jako Paul Chlebnikov. Narodil se totiž v USA v rodině ruských emigrantů a v Rusku publikoval pod původním rodinným jménem. Jednačtyřicetiletý novinář proslul odhalováním pozadí kontroverzní privatizace z 90. let, která zrodila vrstvu oligarchů, napojených na Kreml. Zastřelili jej 9. července 2004 u sídla redakce. Vražda měla velký ohlas jak v Rusku, tak v cizině.

Deník Ukrajinska pravda připomněl, že z vraždy byla obviněna trojice Čečenců, kterou v roce 2006 soud zprostil viny. Nejvyšší soud tento verdikt zrušil. Jeden z podezřelých, Kazbek Dukuzov, pak zmizel a bylo po něm vyhlášeno pátrání.

Soud by měl nyní rozhodnout o uvalení vazby a případném vydání do Ruska.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz