9. února 2012 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zadrželi ho v Indonésii. Čechovi hrozí vyhoštění

Petra Zámečníka zadrželi v Indonésii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Zámečníka zadrželi v Indonésii |

PRAHA/JAKARTA Český turista Petr Zámečník, který byl ve středu zadržen v indonéské provincii Západní Papua, byl ještě téhož dne propuštěn. Kvůli možnému porušení imigračních předpisů mu hrozí vyhoštění, řekl Karel Šrol z tiskového oddělení českého ministerstva zahraničí.

Muž fotografoval demonstraci za nezávislost v odlehlé indonéské oblasti. Pětatřicetiletý Čech byl zadržen ve městě Manokwari asi 400 kilometrů východně od Raja Ampat, lokality vyhledávané potápěči. Podle dřívějšího vyjádření manokwariské policie byl Zámečník vyslechnut a předán imigračnímu úřadu. "Měl jet na dovolenou do Raja Ampat, ale místo toho byl přistižen, jak pořizuje snímky protestu," řekl policejní mluvčí.

Zámečník bude podle Šrola dnes dál vysvětlovat své jednání imigračnímu úřadu. Prokazoval se totiž jako novinář, i když neměl průkaz. V oblasti, kde byl zadržen, ale musí mít jako novinář zvláštní povolení. Muž tak porušil předpisy. "Deportován by mohl být v pátek," uvedl Šrol. Podle něj je zadržený Čech v kontaktu s konzulem.

ČTĚTE TAKÉ:

Zámečník je šéfredaktorem Fincentrum Media, divize finančně-poradenské firmy Fincentrum. Společnost se proti jeho zadržení ve středu ohradila s tím, že "v rámci své profese má Petr Zámečník na starosti výlučně obsah odborných finančních serverů v České republice a na Slovensku".

Podle dnešního vydání indonéského listu Jakarta Globe místním úřadům Zámečník řekl, že pracuje jako žurnalista pro ekonomickou publikaci se sídlem v Praze a že v provincii připravuje reportáž o turistických cílech, včetně proslulého potápěčského ráje Raja Ampat a pohoří Arfak.

Indonésie vydává zahraničním návštěvníkům víza na Papuu se striktními pravidly a na zahraniční novináře uvaluje přísné restrikce, pokud chtějí v regionu pořizovat reportáže.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz