Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čekají na svého Haidera? Proti přistěhovalcům by volilo 16% Němců

Svět

  11:03
BERLÍN/PRAHA - Již více než týden zní jedno z nejskloňovanějších jmen v Německu Thilo Sarrazin. Odstoupivší člen vedení tamní centrální banky totiž koncem srpna vyvolal rozruch svou knihou Deutschland schafft sich ab (Německo se likviduje). Její podstatou je tvrzení, že muslimští imigranti se nechtějí integrovat, ba dokonce že německou společnost podkopávají.

Člen představenstva Bundesbanky Thil Sarrazin. foto: Reuters

A protože Sarrazin i v doprovodných komentářích použil pro mnohé provokativní formulace typu, že Německo kvůli přistěhovalcům arabského nebo tureckého původu v průměru hloupne, sršela najednou z politických kruhů na adresu bankéře vesměs kritika.

Nyní se však ukazuje, že Sarrazinovy názory i způsob, jakým je prezentuje, nacházejí v Německu odezvu. Pokud by totiž v příštích spolkových volbách kandidovala strana "sarrazinovského" typu, mohla by podle čerstvého průzkumu pro magazín Stern získat podporu až 16 procent voličů.

List Bild am Sonntag před časem publikoval jiné údaje, podle kterých by takové uskupení dokonce mohlo volit o dvě procenta voličů více. (I v hlasování na webu Bildu Sarrazinovy teze podporuje v jedné z anket 87 procent čtenářů.)

Na pravici je volno
O čem tyto výsledky svědčí? Především dokreslují to, že integrace turecké menšiny je v Německu stále zdrojem napětí. V politické rovině se pak jedná o protestní hlasy, které ukazují na nespokojenost obyvatelstva s aktuální politickou situací.

Zároveň je však podle některých expertů patrné, že kontroverze kolem Sarrazina obnažila to, že v pravé části politického spektra existuje prostor, který by lehce mohla zaplnit populistická strana. Nespokojenost s politickou scénou a s ní souvisejí úpadek dvou hlavních stran (CDU a SPD) se v Německu v posledních letech vynořoval se střídavou intenzitou, poslední dobou je však všeobecná nevole možná zjevnější, než tomu bylo dříve.

Další podrobnosti, analýzy a poznámky k tématu čtěte v pátečním vydání listu

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat