Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čekání končí, hasičský šéf zabitý 11. září 2001 se dočká pohřbu. Uloží jeho krev

Svět

  9:15
NEW YORK / PRAHA - Téměř patnáct let odmítali uložit do hrobu jen jeho hasičský kabát. Nic jiného se po šéfovi Lawreencovi Stackovi v troskách Světového obchodního centra po teroristickém útoku z 11. září 2001 nenašlo. V pátek bude do hrobu slavnostně uložena aspoň jeho krev.

Hasičský šéf Lawrence Stark přišel o život při útoku teroristů z 11. září 2001. foto: Fire Department New York

Osmapadesátiletý Stack velel Safety Battalion 1 - jednotce, která měla v náplni práce mj. i šetření úmrtí hasičů při práci. 11. září 2001 ráno byl ve své kanceláři ve vojenské loděnici v Brooklynu a psal zprávu o explozi, která v červnu zabila tři hasiče FDNY (Fire Department New York). Když zaslechl, že do World Trade Center narazilo letadlo, popadl dalekohled a vyšplhal na střechu budovy.

„Viděl hořící budovu a pak i náraz druhého letadla do druhé věže,“ popsal pro server Newsday syn Michael Stack, který je sám v New Yorku hasičem. „Slezl dolů a řekl kolegům, že tam budou potřeba, a vyrazili na Manhattan.“

Když spadla Jižní věž WTC, byl Stack v hotelu Marriott, který byl u paty obou věží. Obrovské kusy padající věže hotel zničily, prostředek budovy zmizel, zůstaly jen boční stěny. Jedna z malých trosek srazila Stacka k zemi, ale jen lehce zranila.

Trosky hotelu Marriott.

Ke Stackovi pak doběhl jeden hasič a požádal ho o pomoc s hledáním poručíka Johna Citarella, který po pádu věže zmizel. Podařilo se jim ho nalézt uvězněného pod troskami a vytáhnout ho. Pak se Stack a ještě jeden hasič snažili najít cestu ze zbořeného hotelu ven. Cestou narazili na muže, který měl pořezané Achillovy šlachy.

Oba hasiči zraněného vzali a nesli ho. V 10:28:22 spadla Severní věž. Všichni tři zemřeli.

Stack strávil u FDNY téměř 33 let, předtím byl v námořnictvu a byl nasazen i ve Vietnamu během války. Kromě jeho syna Michaela jde v jeho stopách i druhý syn Brian, který je také newyorským hasičem.

Útok na Světové obchodní centrum v roce 2001
11. září 2001. Lidé v zaprášených ulicích před troskami WTC

Stackovi příbuzní dlouho doufali, že stejně jako jiné rodiny dostanou aspoň něco k uložení. V některých případech ještě i po letech experti na DNA předali pozůstatky k pohřbení. Stackova rodina se ale nikdy nedočkala.

Na začátku tohoto roku oslovili New York Blood Center (Newyorské krevní centrum). Věděli totiž, že Stack pravidelně daroval krev. V centru opravdu ještě dva sáčky s jeho krví našli. Právě ty v pátek rodina uloží do hrobu v newyorském St. James.

Za tři měsíce uplyne 15 let od nejhoršího teroristického útoku v dějinách. Po únosu čtyř letadel teroristy z al-Káidy zemřelo 2977 lidí v New Yorku, Washingtonu a Shanksville. Více než desetina obětí byli záchranáři: zahynulo 343 hasičů (včetně dvou jejich paramediků a kaplana), 60 policistů a osm paramediků.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...