Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Majetkový striptýz. Francouzští ministři ukázali konta, byty i klenoty

Svět

  20:44
PAŘÍŽ - Francouzská vláda zveřejnila na internetu majetková přiznání všech svých členů. Tento dosud nezvyklý krok učinila v reakci na aféru s daňovými úniky, do níž se zapletl ministr rozpočtu Jérôme Cahuzac.

Jean-Marc Ayrault foto: Reuters

Zveřejněná majetková přiznání podle agentury AFP zahrnují například nemovitosti, klenoty, umělecká díla a automobily, které vlastní 37 ministrů a předseda vlády Jean-Marc Ayrault. Přiznání premiéra například odhaluje vlastnictví automobilu Volkswagen combi z roku 1988 v odhadované hodnotě 1000 eur (kolem 25.000 korun). Mezi nejbohatší členy kabinetu patří ministr zahraničí Laurent Fabius s aktivy ve výši šesti milionů eur.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident François Hollande na rozdíl od své vlády majetkové přiznání nezveřejnil, protože tak učinil už před rokem u příležitosti prezidentských voleb. Podle tohoto přiznání z 12. května 2012 majetek šéfa státu dosáhl 1,17 milionu eur.

Vládě má být podle AFP 24. dubna předložen k projednání návrh zákona, který předpokládá, že povinnost majetkového přiznání se bude vztahovat i na poslance, na vedoucí představitele místních úřadů, na členy ministerských kabinetů a na vedoucí pracovníky ústřední správy.

Francouzi zveřejňování majetkových přiznání podporují

Průzkumy mínění ukázaly, že většina Francouzů po Cahuzacově aféře zveřejňování majetkových přiznání podporuje. Ministr rozpočtu Jérôme Cahuzac lhal, když se dušoval, že nemá nic společného s jedním případem praní špinavých peněz z daňových úniků. Ministr po obvinění podal začátkem března demisi, ale nejprve jakékoli obvinění popíral. Nicméně nakonec se přiznal.

V médiích a mezi lidmi se začaly šířit spekulace, že do korupčních a jiných afér jsou zapleteni další politici. Dohady umocnilo to, že justice začala minulý týden podezřívat z daňových úniků také podnikatele a pokladníka Françoise Hollandea z prezidentské kampaně Jeana-Jacquesa Augiera.

Autoři: ,

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat