Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruští hackeři zaútočili na celostátní výbor republikánů, uvedla agentura Bloomberg

Svět

  7:07
Washington - Celostátní výbor americké Republikánské strany (RNC) se stal terčem hackerů, podle mluvčího RNC ale nepřišel o žádná data. Na počítače Republikánské strany podle agentury Bloomberg zaútočili hackeři ve službách ruské vlády. To popřel Kreml, který ve středu v prohlášení uvedl, že ruský stát nemá s hackerským útokem nic společného.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

USA sžírá epidemie násilí. Američané si loni pořídili na 23 milionů zbraní, prodeje zvedly volby, nepokoje i covid

Mluvčí prezidentského úřadu Dmitrij Peskov podle agentury Reuters dodal, že Moskva a Washington mezi sebou měly „jisté kontakty“ v záležitosti kybernetické kriminality a obvinění, že do nich byly občas zapojeny zločinecké skupiny napojené na Rusko. Podle něj je většina toho, co se na toto téma objevuje v médiích, lež. 

„O víkendu jsme byli informováni o průniku do poskytovatele IT služeb, společnosti Synnex. Náš tým spolupracoval se společností Microsoft při kontrole našich systémů a po důkladném zkoumání můžeme konstatovat, že nebyla získána žádná data RNC,“ uvedl šéf štábu RNC Richard Walters v prohlášení, ze kterého citovala agentura Reuters. RNC podle svého mluvčího Mika Reeda vyrozuměl ministerstvo vnitřní bezpečnosti a FBI, poznamenal Bloomberg.

Hackeři, kteří útok podnikli, jsou součástí skupiny známé jako APT29 či Cozy Bear, napojenou na ruskou zpravodajskou službu, napsal Bloomberg s odvoláním na dva nejmenované zdroje, obeznámené s celou záležitostí.

Zmíněná skupina byla v minulosti obviněna z útoku na počítače demokratů v roce 2016 a z loňského útoku na řadu institucí a agentur americké federální vlády, včetně sítí ministerstva energetiky a Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA), který spravuje americké jaderné zbraně, a to skrz software americké firmy SolarWinds na monitorování sítí, který všechny uvedené organizace používaly.

Nynější útok se odehrál souběžně s víkendovou vlnou hackerských útoků typu ransomware na stovky firem a veřejných organizací nejen v USA.

Hackeři, kteří stojí za útokem na firemní systémy, požadují 70 milionů dolarů

Bloomberg připustil, že není jasné, zda útok na RNC byl nějak spojen s útoky typu ransomware, obojí však agentura označila za provokaci vůči americkému prezidentovi. Joe Biden na schůzce 16. června v Ženevě varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před kybernetickými útoky. A podle jednoho ze zmíněných obeznámených zdrojů je možné, že hackeři ve službách ruské vlády využili chaosu vytvořeného globálními útoky ransomware k útoku na zpravodajsky cenné cíle.

Kalifornská společnost Synnex v prohlášení uvedla, že ví „o několika případech, kdy se se externí aktéři pokusili prostřednictvím Synnex získat přístup k zákaznickým aplikacím v cloudovém prostředí Microsoftu“, ale dalších podrobností se zdržela s vysvětlením, že ještě nedokončila komplexní kontrolu.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mohlo by vás zajímat