Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Centrum podivínů. Ve francouzské vsi čekají na konec světa

Ve francouzském Bugarachu se připravují na konec světa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve francouzském Bugarachu se připravují na konec světa | foto: Wikipedia

BUGARACH Jihofrancouzské městečko Bugarach poblíž Pyrenejí je slavné na celém světě. Všichni kdo jsou přesvědčeni o konci světa, se tam totiž chtějí ukrýt před apokalypsou. Hojně ho také navštěvují turisté a zvědavci, není proto divu, že z malé vsi se stalo centrum podivínů.

Přes různé problémy spojené s tímto návalem příchozích a přes pobouření některých ze 194 obyvatel starosta Jean-Pierre Delord nelituje, že začal bít na poplach. Před rokem a půl se Delord zmínil o svých obavách, že se do městečka nahrnou stovky, možná až tisíce blouznivců 21. prosince 2012, což je datum známé v některých kruzích jako konec světa. Od té doby o tom psal francouzský i mezinárodní tisk, od New York Times přes Bild, El País a Daily Telegraph.

Místo, které bude ušetřeno
Internet se jen hemží teoriemi o apokalypse, ať už jako důsledku inverze pólů nebo v souvislosti s koncem mayského kalendáře. Podle některých teorií patří vrcholek Bugarachu ležící ve výšce 1231 metrů nad mořem mezi místa, která budou ušetřena.

V červenci turisté v malých skupinkách, kteří procházeli ulicemi, vysvětlovali, že přijeli ze zvědavosti, když slyšeli, že prý tu jsou "některé bizarní věci, létající talíře nebo esoterické osoby", uvádí Patrick, který sem přijel z pařížského předměstí.

Véronique z Bretaně přitahuje hora označovaná za svatou, která prý "vyzařuje mnoho energie". Richard a Karen z Velké Británie, kteří tráví v kraji líbánky, se tomu smějí. "Nikdo nebude věřit, že jsme pár dní po svatbě hledali vesmírné koráby s mimozemšťany," říkají.

Modlitba za 'skromnou částku'
Jean-Pierre Delord mezitím na radnici shromáždil pěknou hromádku pošty. Některé dopisy jsou zajímavé: kdosi navrhuje, aby se tu uspořádal koncert Pink Floyd, jiný nabízí těm, kdo mají strach z apokalypsy, že se za ně bude za skromnou částku 60 eur (asi 1500 Kč) modlit...

Když někteří chtěli na internetu prodávat "pravé" kameny z Bugarachu, Delord vznesl žalobu. Není však v zásadě proti tomu, aby se archivovaly dopisy obsahující pisatelovu poslední vůli. Radnice dostala nejpozoruhodnější dopisy. Na jedné pohlednici se například oznamuje "lidská oběť v lesích".

Vesnička Bugarach leží na jihozápadě Francie nedaleko hranic se Španělskem

Vesnička Bugarach leží na jihozápadě Francie nedaleko hranic se Španělskem

"Ukázal jsem to policii," říká starosta. "Nyní je lokalita pod dohledem a začala se tím zabývat vládní komise pro boj proti sektám. "Nepřeji si, aby se naše městečko dostalo do rukou apokalyptických hnutí, která by nás zmasakrovala." Zároveň je ale spokojen s obrovskou publicitou, která podle něho bude trvat i po 21. prosinci. Prohlašuje, že by byl hlupák, kdyby toho nedovedl využít.

Jako příklad uvádí nedalekou obec Rennes-le-Chateau, která přiláká 120.000 návštěvníků ročně díky téměř sto let starému příběhu: mnozí optimisté tu stále ještě hledají ukrytý poklad abbého Sauniera, který zemřel v roce 1917 a prý po sobě zanechal obrovské bohatství.

Návštěvnost se zdvojnásobila
Návštěvnost městečka se podle radnice zdvojnásobila. Avšak mnoho cedulí na domech s nápisem "na prodej" ukazuje, že zde boom v nemovitostech zatím nenastal. Někteří pobouřeně usuzují, že ekonomické dopady na Bugarach, kudy podle nich lidé jen procházejí, nevyváží reklamu, kterou považují za neblahou.

"Považují nás za město bláznů a tohle označení nám zůstane," prohlašuje Sigrid Bernard, majitel Domu přírody, místní noclehárny. Jeho klientela, tvořená ze 70 procent esoteriky a ze 30 procent turisty, se zhroutila. "Turisté už nepřicházejí. A esoterici se nechtějí dávat fotografovat" světovým tiskem, dodává.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!