Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Skandální chování televize při olympijském nástupu. Ukrajina? Tam je Černobyl, k Itálii přiřadila pizzu

Ukrajinští vlajkonoši při zahájení olympiády v Tokiu s fotkou Černobylu na jihokorejské stanici MBC. foto: Twitter - Raphael Rashid @koryodynasty

Tokio - Černobyl k Ukrajině, pokus o převrat u Haiti či obrázek pizzy k Italům. Jihokorejská televize MBC se omluvila za nevhodnou doprovodnou grafiku při pátečním zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Tokiu. Během nástupů jednotlivých výprav přiřadila obrázky znázorňující stereotypy a přidala popisy charakterizujícími konkrétní země.
  16:35

„Bohaté podzemní zdroje; občanská válka, která trvá desetiletí,“ tak zněl titulek na obrazovce jihokorejské televize MBC, když olympijským stadionem v japonském Tokiu procházela výprava ze Sýrie. Italské reprezentanty charakterizoval obrázek pizzy, Nory fotka lososa, Rumuny upír Drákula, Ukrajinu Černobyl a pro Salvador vybrali Jihokorejci bitcoin, který je v zemi legálním platidlem.

Vedení stanice podle britského serveru BBC uvedlo, že zkratky televize použila, aby diváci rychle poznali, o kterou zemi jde. Přiznali však, že popisky a obrázky byly často „směšné a urážlivé“. Čad byl například popsán slovy „mrtvé srdce Afriky“, pochod haitských sportovců byl zase doprovázen fotkou politického převratu s vysvětlivkou o nedávné vraždě prezidenta Jovenela Moise, Marshallovy ostrovy televize označila za „místo, kde Spojené státy testovaly jaderné zbraně“.

„Rvu si vlasy a hluboce se omlouvám, že jsme narušili olympijské hodnoty přátelství, solidarity a harmonie,” řekl v pondělí podle BBC ředitel jihokorejského kanálu MBC Park Sung-jae. První omluvy vyjádřila televize prostřednictvím tiskového oddělení již v neděli, informoval americký server CNN. „Jde o neomluvitelnou chybu,“ napsala MBC a přislíbila, že se podobné kroky nebudou opakovat.

Na sociálních sítích se pod příspěvky začaly hromadit komentáře. Někteří uživatelé hádali, jakou charakteristiku Jihokorejci přiřknuli jejich národu, jiní vyjadřovali opovržení. „Oni snad vzali první obrázek, který se objeví, když zadáte název země do Googlu,“ komentoval postup televize muž na Twitteru.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...