Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Češi budou po EU volat od prázdnin levněji

Svět

  15:02
BRUSEL - Češi zaplatí za volání z mobilu v zahraničí tzv. roaming méně peněz. Shodly se na tom státy Evropské unie, které by cenu měly začít regulovat ještě před prázdninami. Dohodu musí ještě schválit parlament a členské státy.

mobilní telefon foto: Lidové noviny

V prvním roce se unie dohodla na vytvoření cenového stropu pro spotřebitele na 49 eurocentech (asi 14 korun) za minutu volání ze zahraničí a na 24 eurocentech (zhruba sedm korun) za příchozí hovory.

Stropy se týkají i velkoobchodních cen a jsou stanoveny na 30 eurocentech (více než osm korun) za minutu hovoru. V současnosti stojí v průměru minuta hovoru v zahraničí asi jedno euro, tedy 28 korun.

V druhém roce by se ceny měly snížit až na 46 eurocentů za minutu (necelých 13 korun) u hovoru ze zahraničí a na 22 eurocentů (zhruba šest korun) u přijatých hovorů. Ve třetím roce by měl hovor ze zahraničí stát 43 eurocentů (12 korun) za minutu a přijatý hovor na 19 eurocentů (více než pět korun) za minutu.

Jde o kompromis; europoslanci dosud totiž navrhovali strop cen na 40 eurocentech, respektive na 15 eurocentech. Členské státy naopak usilovaly o 60 a 30 eurocentů.

Operátoři si na snižování stěžují
Mobilním operátorům se nicméně výsledek jednání zřejmě líbit nebude. Asociace GSMA, která zastupuje asi 690 operátorů, celou dobu tvrdí, že i hranice kolem 50 eurocentů je příliš nízká. Podle ní by si operátoři přáli vidět poplatky u odchozích hovorů na 65 eurocentech a u příchozích na 35 eurocentech.

Zatím není jasné, zda ceny budou platit automaticky pro všechny zákazníky, nebo si zájemci budou muset požádat o speciální tarif s regulovanými cenami.

EU se dohodla i na způsobu, jak regulaci cen uplatňovat. Zatímco parlament usiloval o to, aby nižší ceny začaly platit pro všechny zákazníky bez rozdílu, státy chtěly, aby si spotřebitelé museli žádat o speciální tarif, který se nazývá Eurotariff. Konečné řešení bude v podstatě kombinací obou způsobů.

Klienti mobilních operátorů se během tří měsíců budou muset rozhodnout, zda si podrží současný tarif s neregulovanými poplatky za roaming, nebo přejdou na Eurotariff. Pokud se zákazník se standardním kontraktem do stanovené lhůty nerozhodne, budou pro něj automaticky platit regulované ceny, tedy Eurotariff. V případě, že již využívá tarif se speciální zvýhodněnou nabídkou u roamingu, zůstane mu tento dosavadní tarif.

Evropský parlament by měl o návrhu hlasovat 24. května ve Štrasburku. Členské státy budou rozhodovat 7. června na zasedání ministrů dopravy a telekomunikací. Nařízení by mělo začít platit ihned poté, co jej Evropská komise otiskne oficiálním žurnálu EU.
Autor: