2. prosince 2008 10:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Češi mají lepší techniku než my

BERLÍN Nedostatečná technická vybavenost německých policistů brání odpovídající mezinárodní spolupráci v rámci schengenského prostoru. Například čeští policisté mají mnohem modernější vysílací přístroje než jejich němečtí kolegové. V rozhovoru pro server sueddeutsche.de to uvedl šéf německých policejních odborů (DPolG) Rainer Wendt.

Problémem je podle něj i nedostatečná provázanost policejních databází evropských zemí v rozšířeném schengenském prostoru.

V Německu spatřuje Wendt hlavní překážku lepší přeshraniční spolupráci v nedostatku investic do technického vybavení policistů. Německo však podle něj neudělalo své "domácí úkoly". "Například Polsko nebo Česko jsou ve vybavení na míle před námi. Pokud chce německý policista vidět moderní
vysílačku, musí si zajet do Polska nebo Česka. Tam něco takového mají,"
prohlásil šéf odborové organizace.

Podle Wendta se po odstranění kontrol na hranicích očekávalo, že uvnitř EU budou navzájem sladěny bezpečnostní systémy různých zemí. "To znamená, že darebák, po němž se pátrá v Německu, bude samozřejmě hledán se stejnou intenzitou také v dalších zemích. Tak tomu ale není," tvrdí Wendt.

Podle odborového předáka existuje mnoho zločinců, kteří jsou sice zaneseni do informačního systému německé policie, ale nejsou v schengenském informačním systému. "Neexistují žádné automatismy. Mělo by být přece samozřejmé, že například odsouzený vrah bude automaticky zanesen do schengenského informačního systému," upozorňuje Wendt.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz