Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hasiči zahájili průzkum zničeného Adiyamanu, ambasáda shání informace o Češce

Svět

  9:24aktualizováno  12:49
Část týmu českých hasičů zahájila průzkum zemětřesením zasaženého města Adiyaman v Turecku. Ostatní čekají na příjezd techniky a materiálu, které do poničeného města míří na kamionech, v úterý to oznámili hasiči na Twitteru. Česká ambasáda v Turecku nemá žádné zprávy o tom, že by mezi mrtvými či zraněnými při zemětřesení byli Češi. Zjišťuje ale informace o jedné krajance.

Takzvaný USAR tým (Urban search and rescue) specializovaný na vyhledávání lidí v sutinách přiletěl z Česka do tureckého města Adana v noci na úterý. Následně se hasiči třemi vojenskými letadly přesunuli do 400 kilometrů vzdáleného města Adiyaman.

Desítky tun materiálu a techniku vezou na místo kamiony. Se záchrannými pracemi zatím čeští specialisté nezačali. „Na průzkumu ve městě a v kontaktu s místní samosprávou a hasiči je náš team leader s několika členy týmu,“ informoval v poledne twitterový účet, na kterém je videozáznam z poničené cesty, po které se hasiči přesouvají do města Adiyaman.

Na místě jsou hasiči v kontaktu s místním koordinátorem a podporu jim poskytuje i personál z velvyslanectví České republiky v Turecku. Pomáhá jim také národní operační a informační středisko, které zajišťuje komunikaci s evropským Generálním ředitelstvím pro humanitární pomoc a civilní ochranu a tureckou stranou. Zařizuje také dopravu nebo administrativu.

Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli kromě hasičů i kynologové se psy, statik či lékař. Celý tým, složený z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje, povede Jiří Němčík.

Ambasáda zjišťuje informace o Češce

„V tuto chvíli nevíme pouze o jediné české občance, a to shodou okolností v provincii Adiyaman, kde se nyní rozmísťuje i tým českých záchranářů,“ řekl v úterý velvyslanec v Turecku Pavel Vacek. To, že ambasáda nemá o ženě žádné zprávy, ale nemusí vůbec nic znamenat, doplnil.

Velvyslanectví už v pondělí pomáhalo skupině šesti Čechů, kteří jsou v zemi pracovně a při otřesech půdy se nacházeli v provincii Kahramanmaraş. „Víme, že tato šestice Čechů už se přesouvá přes město Kayseri do Ankary, kde na ně čekáme. Zítra (ve středu - pozn. red.) odlétají přes Německo do vlasti,“ uvedl vedoucí diplomatické mise.

Ambasádě se ozvala ještě další Češka s dítětem, která se podle velvyslance „v tuto chvíli nachází v jednom ze sběrných míst ve městě Antakya“. Vacek v této souvislosti dodal, že krajané, kteří mají v Turecku povolení k pobytu, nemají žádnou povinnost se ambasádě hlásit. S těmi, o kterých velvyslanectví ví, se snaží být v v kontaktu.

Počet obětí pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii podle úterních zpráv přesáhl 5 000. Turecký viceprezident informoval o 3 419 mrtvých, v Sýrii zemřelo 1 602 lidí. Do Turecka a Sýrie míří pomoc z celého světa. Do pátracích a záchranných operací bylo vysláno 2 660 pracovníků z 65 zemí.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat