Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Česko má problém s deklarací

Svět

  10:34
BRUSEL/BERLÍN (od stálé zpravodajky LN) - Měla to být idylická seance, na níž unijní státníci ocení dosavadní evropské dílo a slíbí si věrnost do budoucnosti. Z podpisu Berlínské deklarace připomínající padesát let unie se ale stává politický problém.

Berlín bude slavit. Plakáty před jednou z budov parlamentu v Berlíně. Německá metropole se chystá o víkendu na velké oslavy. foto: JOHN MACDOUGALL AFP

Potichu, ale přece, státy jako Nizozemsko, Británie či Slovensko kritizují to, jak předsedající Němci sepisují slavnostní prohlášení, a výhrady zazněly i proti vlastnímu obsahu. Nejhlasitěji z Česka.
Co se píše v Berlínské deklaraci
Berlínská deklarace, kterou Evropská unie oslaví své 50. narozeniny, má mít pouhé tři stránky textu. První kapitola vzdá hold úspěšnému příběhu evropské integrace a vyzdvihne mír a prosperitu, kterou členským státům integrace přinesla. Další kapitola se soustředí na „rysy evropského sjednocení a spolupráce“. Ve zbylých částech se deklarace věnuje hodnotám a prioritám EU, mezi něž patří ochrana klimatu a energetická politika.

Pasáž o evropských institucích
„Musíme neustále obnovovat politickou tvář Evropy. Z tohoto důvodu jsme dnes, padesát let od podpisu Římských smluv, sjednoceni společným cílem obnovit včas před volbami do Evropského parlamentu v roce 2009 společnou základnu, na kterých je Evropská unie postavena.“ „My, lid Evropy, si uvědomujeme, že Evropa je naším bohatstvím!“

Pasáž o společných hodnotách
„My, lid Evropy, čelíme velkým výzvám. Naší odpovědí je Evropská unie. Jen společně můžeme do budoucna uchovat náš evropský sociální model. Tento model spojuje hospodářský úspěch a sociální odpovědnost ku prospěchu všech občanů Evropské unie. Jednotný trh a euro nás činí dostatečně silnými k tomu, abychom formovali silnější hospodářské vazby a hospodářskou soutěž v souladu s našimi hodnotami. Bohatství Evropy je ve znalostech a schopnostech jejích občanů – ty jsou klíčem k růstu, zaměstnanosti a sociální soudržnosti.“

Česká vláda jako jediná poslala do Berlína oficiální protest proti „tajnůstkaření“ s textem. Jan Zahradil, česká spojka pro debatu, napsal německému protějšku, že deklaraci provázel „nedostatek otevřené diskuse“ a celý text ještě včera odpoledne nebyl znám. Pro českou vládu to podle Zahradila znamená, že obsahem není vázána. „Němci přebírají plnou zodpovědnost za text. Jeho výklad ale bude naše věc.“

To konkrétně znamená, že Česko si po svém vyloží větu v textu, že do evropských voleb v roce 2009 musí být „obnoven základ“, na němž unie stojí. Jde o opatrnou, ale jasnou narážku na to, že tehdy musí být schválená nová evropská smlouva, nástupkyně zamítnuté euroústavy. Češi jsou proti tomuto datu – v obavě, že ratifikace nové smlouvy zahltí české předsednictví. „Naše interpretace bude taková, že to v žádném případě neznamená, že v červnu 2009 musí být dokončen institucionální proces,“ řekl Zahradil s tím, že stejný vzkaz poslal do Berlína.

Němci české výhrady odmítají
Za Česko se ohradil i proti tomu, že deklaraci budou za unii podepisovat jen kancléřka Angela Merkelová společně se šéfem komise Josém Barrosem a předsedou europarlamentu Hansem-Gertem Pötteringem. Český prezident bude ceremonii jen přihlížet. „Jsem přesvědčen, že to je součástí německé strategie zabránit Václavu Klausovi a dalším politikům otevřít v Berlíně diskusi o textu,“ míní vyjednavač.

Se Zahradilovými výtkami „plně souhlasí“ podle svých mluvčích jak Václav Klaus, tak Mirek Topolánek. Nyní česká vláda hledá, jak zareagovat. „Budeme mít velký problém s deklarací souhlasit. Němci zvolili velmi problematický postup a chtějí, abychom se v nezávazném textu zavázali k úkolům, například ke schválení nové smlouvy,“ řekl za premiéra Martin Schmarz. „Jasné stanovisko budeme mít možná až v Berlíně, protože to zjevně nebude slavnostní text pro lidi, ale kontroverzní politické prohlášení,“ dodal.

Podle vicepremiéra Alexandra Vondry čeká vládu „širší úvaha“, zda Klause vyslat na celou dobu schůzky začínající v sobotu anebo jen na nedělní ceremonii. „Nemůžeme s prezidentem projednat mandát, protože pořád není k čemu. A nyní Němci postavili ostatní státníky do role statistů. Takhle se věci nedělají,“ míní Vondra. Němci české výhrady odmítají. Slovy mluvčího berlínské vlády vzkazují do Prahy, že Češi měli možnost se k textu vyjádřit a že omezení podpisu jen na tři hlavní zástupce unie má praktický důvod. „Chtěli jsme zabránit zdlouhavé a pro lidi nijak zajímavé nejméně hodině, než by se všichni lídři podepsali,“ tvrdí mluvčí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!