Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česko málo zasahuje proti korumpování cizích činitelů, stěžuje si OECD

Úplatek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úplatek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ/PRAHA Česká republika musí zvýšit své úsilí při odhalování, vyšetřování a stíhání podplácení zahraničních veřejných činitelů, oznámila ve čtvrtek Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle ní musí Praha podniknout významné kroky k posílení prosazování příslušných zákonů - odhodlání ke zlepšení situace prý už ale ukázala.

České nejvyšší státní zastupitelství a ministerstvo spravedlnosti označily zprávu za „pozitivní vysvědčení od OECD“.

OECD připomněla, že Česko ratifikovalo Úmluvu OECD proti podplácení zahraničních veřejných činitelů již před sedmnácti lety, avšak žádný případ podplácení zahraničních veřejných činitelů dosud nebyl stíhán.

„Toto je důvodem ke znepokojení, zejména s ohledem na orientaci české ekonomiky na export, a to včetně vysoce rizikových odvětví, jakými jsou strojírenství a obchod s obrannými materiály,“ uvedla organizace.

Hodnotící zpráva nicméně vyzdvihuje „značné úsilí“ Prahy vylepšovat svůj systém boje proti podplácení zahraničních veřejných činitelů. Jako příklady prostředků tohoto boje dokument uvádí vyšetřování obvinění prostřednictvím žádostí o právní pomoc, používání nefinančních forem důkazů, spolupráci společných vyšetřovacích týmů se zahraničními orgány a vedení centrální evidence bankovních účtů a rejstříků skutečných vlastníků právnických osob.

České úřady zareagovaly mimo jiné prohlášením, že „některá z doporučení nejsou žádným překvapením a jejich řešení je již připravováno nezávisle na hodnocení“. Uvedly například, že „větší nezávislost státního zastupitelství je požadavkem, který je naplňován návrhem nového zákona o státním zastupitelství“.

Oba české orgány se „také velmi intenzivně věnují nové úpravě trestní odpovědnosti právnických osob“. „Také ochrana oznamovatelů je téma, jež je již ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu zpracováno do podoby legislativního návrhu, který posiluje postavení whistleblowera během řízení,“ dodává se v prohlášení nejvyššího státního zastupitelství a ministerstva spravedlnosti.

OECD vydala zprávu na základě další fáze dlouhodobého hodnocení českého pokroku v uplatňování podepsané úmluvy.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!