Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Šéf tchajwanské diplomacie míří do Česka za Vystrčilem a Hřibem, Čína vyjádřila rozhořčení

Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu (7. dubna 2021) foto: Profimedia.cz

Čína ve čtvrtek vyjádřila rozhořčení nad plánovanou návštěvou tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wua v České republice a na Slovensku. Wu se nejprve v úterý zúčastní na Slovensku konference organizované tamní nevládní organizací a poté se vydá do Prahy, kde se sejde s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem.
  14:17

Podle mluvčí tchajwanské diplomacie Joanne Ouová by se měl Wu v Praze sejít také s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem. Vystrčil i Hřib loni Tchaj-wan navštívili a vyvolali tím ostrou reakci Pekingu.

Wuova návštěva Česka byla potvrzena již dříve, o jeho cestě na Slovensko média informovala až ve čtvrtek.

Wu chce také virtuálně vystoupit na schůzce Meziparlamentní aliance pro Čínu (IPAC), která se bude konat příští týden v pátek v Římě a zúčastní se jí i šéf tibetské exilové vlády Penpa Cchering.

„Budeme se aktivněji snažit získat podporu mezinárodního společenství a těšíme se na posílení vztahů mezi Tchaj-wanem a demokratickými zeměmi střední a východní Evropy,“ prohlásila Ouová.

Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Šéf senátu Vystrčil navštvívil Tchaj-wan loni v září: 

5. září 2020

Nenarušujte vzájemné vztahy, vzkázala Čína

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin dal ve čtvtek najevo „silnou nespokojenost“ s tím, že Česko a Slovensko návštěvu tchajwanského ministra zahraničí umožní. Obě země přitom vyzval, aby „nenarušovaly politické základy vzájemných vztahů“.

Tchaj-wan, který Čína považuje za své území, nemá navázané oficiální diplomatické vztahy s žádnou evropskou zemí kromě Vatikánu, připomíná agentura Reuters. V roce 2019 ale šéf tchajwanské diplomacie například navštívil Dánsko, kde vystoupil na demokratickém summitu v Kodani.

Podle slovenského tisku se Wu na Slovensku zúčastní konference na téma Odolnost a globální ekonomická spolupráce po pandemii, kterou organizuje slovenská nevládní organizace Globsec. Do Česka přijede Wu na dvoudenní návštěvu na pozvání projektu Sinopsis.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Pronájem ateliéru 1+kk 67 m2
Pronájem ateliéru 1+kk 67 m2

Husova, Kutná Hora - Kutná Hora-Vnitřní Město
11 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat