Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Valné shromáždění zvolilo Česko do Rady OSN pro lidská práva. Nahradí vyloučené Rusko

Svět

  17:09aktualizováno  18:53
Česko zvolili do Rady OSN pro lidská práva. Hlasovala pro něj většina států. Funkci zastane do konce roku 2023. Nahradí Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou Radu opustila. O zvolení Česka na uvolněné místo informovalo Valné shromáždění OSN na Twitteru.

Zprávu o zvolení ČR do UNHRC vzápětí uvítal český ministr zahraničí Jan Lipavský, který v příspěvku na svém twitterovém účtu poděkoval členským státům OSN za projevenou důvěru. „Hned ve čtvrtek nás čeká zasedání k porušování lidských práv v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině,“ doplnil šéf české diplomacie.

Lipavský považuje úspěšnou kandidaturu České republiky za silný a kvalitní výsledek. „Já vnímám symboliku toho, že jsme nahradili Ruskou federaci, která se dopouští odporných zločinů během agrese proti Ukrajině,“ uvedl na úterní tiskové konferenci. Je to podle něj velká příležitost, aby Česko pokračovalo v dlouhodobé politice ochrany a podpory lidských práv, která je prioritou současné vlády a diplomacie.

Politici zvolení Česka do Rady OSN oceňují. „Považuji za důležité, aby se naše země zasazovala za dodržování lidských práv, a vítám možnost věnovat se tomu na mezinárodní scéně,“ napsal na Twitteru český předseda vlády Petr Fiala.

„Pro nás je to šance světu ukázat naši jasnou humanistickou orientaci v duchu nejlepších tradic Masaryka a Havla,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

„Jsou v ní (v Radě OSN pro lidská práva) sice i státy, které si z lidských práv dělají trhací kalendář, ale naše vláda slíbila havlovskou diplomacii a sebevědomou podporu demokracii, lidským právům a občanské společnosti. A náš slib platí. V OSN i jinde,“ okomentoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Lipavský také oznámil, že hned ve čtvrtek se Česko jako plnohodnotný člen Rady zúčastní zasedání k porušování lidských práv v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině. Očekává, že Rada OSN přijme rezoluci, která zvýší pravomoce při vyšetřování zločinů na Ukrajině. Z dalších témat, která chce Praha v radě prosazovat, zmínit například podporu svobodných médií.

Rusko bylo v době svého odstoupení ve druhém roce tříletého působení v UNHRC a Česká republika za něj dokončí tento termín do 31. prosince 2023. Pro Českou republiku hlasovalo 157 členů VS OSN, 23 se hlasování zdrželo; její mandát začíná ihned.

Rada OSN pro lidská práva sdružuje 47 států a jejím cílem je prosazování a ochrana lidských práv po celém světě. Případy možného porušování těchto práv ze strany Ruska na Ukrajině se znovu bude zabývat ve čtvrtek na speciálním zasedání. To inicioval Kyjev, který požádal o posouzení situace na Ukrajině včetně zpráv o hromadných obětech v Mariupolu.

Orgán světové organizace sídlící v Ženevě nemůže přijímat právně závazná rozhodnutí. Může však schvalovat zřízení vyšetřovacích komisí a jeho rozhodnutí představují významný politický vzkaz. Už začátkem března Rada OSN pro lidská práva ustavila komisi, která má možné ruské zločiny vyšetřovat.

Snahu o vyloučení Ruska z UNHRC vedly Spojené státy poté, co Moskva 24. února zahájila invazi na Ukrajinu. Valné shromáždění OSN 7. dubna schválilo přerušení členství Ruska v UNHRC kvůli zprávám, že ruští vojáci na Ukrajině vraždí civilisty. Rusko se následně mandátu vzdalo.

V roce 2011 byla z UNHRC vyloučena Libye kvůli násilí proti protestujícím, kterého se dopustily síly tehdejšího vůdce země Muammara Kaddáfího.

Autoři: ,