Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Česku hrozí pokuta od Špidly

Svět

  9:47
PRAHA - Pokud poslanci neschválí antidiskriminační zákon, bude Česko nespíše čelit vůbec první žalobě u Evropského soudního dvora. Ten dohlíží na to, aby členské země EU zaváděly unijní právo tak, jak se k tomu zavázaly.

Eurokomisař Vladimír Špidla. foto: Lidové noviny

Podnět k žalobě na Česko by paradoxně podával eurokomisař Vladimír Špidla, který má problematiku diskriminace v komisi na starosti. „Česko mělo mít antidiskriminační zákon už před dvěma lety. Evropská komise je tolerantní, ale nyní ztrácí trpělivost,“ říká Špidlův tajemník Jan Jařab.

A česká vládní koalice je z toho evidentně nervózní. „Je to vážný problém. Pokud zákon nepřijmeme, budou nám hrozit sankce včetně pokuty,“ obává se předsedkyně vládní rady pro rovné příležitosti Anna Čurdová (ČSSD).

Proti je celá opozice
Zákon, který má chránit proti všem formám diskriminace, zamítl Senát. K přehlasování veta senátorů jsou potřeba hlasy 101 poslanců. Proti jsou KSČM a ODS. Komunisté proto, že se jim do zákona nepodařilo prosadit zrušení lustrací, ODS mimo jiné proto, že zákon zavádí pozitivní diskriminaci.

Koalice tak nezbytně potřebuje dát dohromady hlasy všech svých poslanců. V obavách, že se to nepodaří a Česko si způsobí mezinárodní ostudu, koalice hlasování už podruhé odložila.

Obavy vlády jsou oprávněné. Velká míra tolerance se totiž od Evropské komise očekávat nedá.

„Mezinárodní závazky se mají dodržovat. Není možné, aby se stávaly hříčkou předvolební licitace,“ prohlašuje Špidlův tajemník Jařab, který je přesvědčen, že důvody, proč čeští politici se schválením antidiskriminačního zákona otálejí, nejsou věcné.

V podobné situaci jako Česko je několik dalších nových členských zemí. I proti nim se Evropská komise chystá zavést přestupkové řízení. V minulosti už přitom Evropská komise žaloby kvůli nedostatečné antidiskriminační legislativě na několik zemí podala. Rozsudek, který nařizuje zákony proti diskriminaci zpřísnit, už obdržely Finsko, Rakousko, Lucembursko a Německo.

Bezprostřední hrozba pokuty nicméně i v případě žaloby Česku nehrozí. Finanční sankce přicházejí na řadu, až pokud členská země odmítne rozsudek Evropského soudního dvora respektovat. Komise je také uplatňuje spíše u ekonomických prohřešků.

Autoři:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...