25. října 2013 17:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stabilní vláda je v nedohlednu, píší v zahraničí o volbách v Česku

Ministr financí Miroslav Kalousek (druhý zleva) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (druhý zprava) na jednání Poslanecké sněmovny. Na programu bylo projednávání státního rozpočtu na rok 2012 v prvním čtení.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek (druhý zleva) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (druhý zprava) na jednání Poslanecké sněmovny. Na programu bylo projednávání státního rozpočtu na rok 2012 v prvním čtení. | foto: ČTK

MNICHOV Nestabilní vláda, možnost návratu komunistů i nečekaný vzestup hnutí miliardáře Andreje Babiše. Těchto témat si nejvíce všímají zahraniční zpravodajové v souvislosti s volbami v České republice.

Českým volbám do Poslanecké sněmovny věnují tradičně velký prostor v sousedních zemích, především na Slovensku či v Německu. Méně už v globálních médiích, která mnohem víc zajímají prezidentské volby v africkém Madagaskaru.

Přesto i světové agentury vydaly stručnou zprávu těsně před volbami v Česku. "Po letech hněvu z úplatkářství a odříkání se čeští voliči chystají předat moc v zemi do rukou levicové opozice, jenže stabilní většinová vláda se jeví v nedohlednu," píše například francouzská agentura AFP.

Podobně se vyjadřuje o situaci v Česku také zpravodaj italské agentury ANSA. Podle něj čeká zemi nejasná budoucnost. "Nejpravděpodobnější je vítězství levicové koalice, které začalo lednovým zvolením Miloše Zemana prezidentem. Konečné výsledky voleb jsou však nepředvídatelné."

Zeman může využít nestability

Podle BBC News volby v Česku nabízí konec nejistoty, avšak očekávaný vítěz voleb, sociální demokracie, nemusí být schopna sestavit vládu. Podle britského serveru se ČSSD spojí s komunisty, nebo s ANO, ve hře je i menšinová vláda. Naopak pravicové vládě nevěří. Důležitým faktorem ve volbách je i prezident Zeman. V případě patové situace se může snažit posilovat svůj prezidentský úřad, píše BBC.

Daily Telegraph se ve své zprávě o volbách v Česku zaměřuje především na pozici komunistů a tvrdí, že se 24 let po Sametové revoluci může KSČM dostat k moci jako součást levicové vlády.

"Český Berlusconi"

Německý Frankfurter Allgemeine se zaměřil především na hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše ( který je majitelem vydavatelství Mafra, kam patří i server Lidovky.cz a Lidové noviny). Píše o něm jako o "českém Berlusconim". "Ačkoliv zatím na Mladé Frontě DNES ani Lidových novinách není poznat, že by byly politické svázané, spíše naopak, už několikrát padlo srovnání s Berlusconim," tvrdí pražský zpravodaj listu Karl-Peter Schwarz. Prestižní deník našel pro Babiše kromě Berlusconiho také mnohem bližší srovnání - hned za hranicemi v Rakousku. Tamní miliardář Frank Stronach se dostal do parlamentu, jenže takřka okamžitě po tom se jeho strana začala štěpit. To podle německého novináře hrozí i v České republice.

Hodit ručník do ringu

Slovenský deník Pravda tvrdí, že právě ANO je neštěstím pro ČSSD, která kvůli očekávanému úspěchu Babišova hnutí nemá kam manévrovat. "Do poslední chvíle jsou možnosti otevřené. Volby mohou přinést slabou menšinovou vládu ČSSD z milosti komunistů, nebo nestabilní výbušnou směs vlády ČSSD s ANO."

"Také se může stát, že Sobotkovi nakonec nezůstane nic jiného, než hodit ručník do ringu," dodává komentátor Pravdy, s nímž souhlasí i další slovenské deníky.

"Vyhlídka na ekonomicky zodpovědnou vládu v Česku je mizivá. Favorit voleb se vlastními sliby dostal do pasti, ze které vede cesta jen ke spojení s komunisty a dalšími populisty," předpovídá slovenský list SME. Ten sice oceňuje Babišův ekonomický program, ale podezřívá ho, že chce propojit vlastní byznys a politiku.

Hospodárské noviny o dvoudenních volbách zase mluví jako o jedněch z nejvyrovnanějších v novodobé české historii. Vítězství ČSSD je sice prakticky jisté, ale vůbec není jasné, s kým nakonec socialisté usednou ve vládě, shodují se komentátoři na Slovensku.

Tomáš Pavlíček, mlMatěj Ludvík

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.