Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český konzul napadl pilota, tvrdí německá policie

Svět

  20:26
PRAHA/FRANKFURT - Český honorární konzul v Brazílii Jiří Jodas byl německou policií obviněn z napadení veřejného činitele. Potvrdil to sám LN. Německá strana tak reagovala na incident, který se odehrál 21.12. na mezinárodním letišti ve Frankfurtu nad Mohanem.

Jiří Jodas foto: www.ciponativo.com.br

Konzul se podle spolkové policie připletl do slovní šarvátky a strkanice nespokojených cestujících, kterým kvůli počasí zrušili již několikátý let na Prahu. Jak v pondělí informovaly LN, Jodas byl jedním ze šesti zatčených.

"Rozzlobený třiašedesátiletý cestující nejdříve hlasitě nadával na odletové přepážce. Kapitán letu ho proto vyloučil z přepravy. To muže zřejmě ještě více popudilo a na kapitána zaútočil. Následně napadl také přivolané policisty, jednomu způsobil oděrky kůže. Čecha i jeho dvaatřicetiletou dceru, která se do potyčky připletla, policie druhý den ráno propustila," cituje policejní verzi události německá agentura DPA.

Věc řeší česká diplomacie
Jodas a dalších pět svědků incidentu však s tímto popisem událostí nesouhlasí. Hodlá se za pomoci právníků bránit. Tvrdí, že naopak on byl bezdůvodně sražen policistou. "Na kapitána jsem nijak neútočil ani nekřičel. Byli jsme na letišti již dva dny a žádal jsem vysvětlení. Co se dělo potom, bylo celkem neuvěřitelné," reagoval Jodas pro LN.

Více čtěte:

Věc nyní řeší i česká diplomacie. Ministerstvo zahraničí si podle informací LN na úterý konzula Jodase pozvalo k podání vysvětlení. Na otázku, zda vyšetřování případu může vést k tomu, že Jodas bude zbaven svého čestného úřadu, sdělil mluvčí ministerstva Milan Řepka, že v současnosti nemůže činit žádné závěry. "Dosud nemáme ani oficiální zprávu německé strany," uvedl k události na letišti.

Na incident reagovalo několik svědků
Na článek o incidentu ve Frankfurtu reagovalo několik cestujících, kteří akci přihlíželi. Svědectví jednoho z nich podporuje verzi německé policie, zbylých pět dává za pravdu Jodasovi, který se podle nich stal obětí policejní šikany.

Policie na mezinárodním letišti ve Frankfurtu nad Mohanem.

"Za chování českých cestujících jsem se styděl. Personál letecké společnosti Lufthansa se choval profesionálně, naopak chování některých cestujících bylo velice agresivní a mělo daleko od dobrých mravů. Nevím, zda ten člověk, kterého policie srazila k zemi a odvedla, byl diplomat, ale jeho chování neodpovídalo ani zdaleka chování diplomata," napsal LN Gerhard Zeidl. Podle něj z úst některých aktérů padala i slova jako "nacisti" a "fašisti".

Zcela jinou optikou popisuje dění Jiří Strnad, podle kterého byl zásah německé policie zcela nepřiměřený. "Zpočátku u brány, kde jsme se všichni sešli, panovala velmi radostná atmosféra. Asi po 1,5 hodině neustálého odkládání letu, začaly některým krajanům téct nervy. Ano, nadávali jsme, ale nikoho jsme nenapadli. Lidé mají spoustu fotek i videozáznamů. Ten zásah proti panu Jodasovi a jeho dceři jsme viděli z blízkosti tří metrů. Jen proto, že chtěli být více informováni a nenechali se odbýt, jim policie zabavila pas a když ho žádal zpátky, stalo se, že byl brutálně povalen na zem a i s dcerou odvlečen v poutech. V lidech to vyvolalo vlnu rozhořčení, mnozí skandovali, křičeli. Myslím, že i na policistech bylo vidět, že mají strach," popsal incident Strnad.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat