10. ledna 2018 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Český pas patří k ‚nejmocnějším‘ na světě. Žebříčku vévodí Němci

Český cestovní pas (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český cestovní pas (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Český cestovní pas se dostal na osmé místo v žebříčku nejmocnějších pasů světa. Jeho držitelům umožňuje vycestovat až do 170 zemí světa bez předem získaného víza. Osmou příčku sdílí Česko s Islandem. Nejmocnějším pasem je opět německý.

Podle pasového indexu společnosti Henley mají nejmocnějším pas na světě Němci, kterým jejich pas umožňuje navštívit o sedm zemí více než Čechům. Češi si oproti loňsku polepšili o jednu příčku ziskem nových dvou zemí.

Německo se v čele tohoto žebříčku umístilo již po páté v řadě. Pas Němcům umožňuje cestovat až do 177 zemí světa, se kterými má Spolková republika bezvízový styk, popřípadě je možné získat vízum pro vstup do země na místě.

Mimo Henley Passport Index existuje také pasový index, který vytváří společnost Arton. Její seznam je aktualizován v reálném čase. Loni v říjnu se na špičku tohoto seznamu mocných pasů dostal Singapur. V prosinci se ale oba indexy shodovaly.

Podle časopisu Quartz byl minulý rok velmi přívětivý pro cestovatele. Většina zemí prý uvolnila svá pravidla pro získání víza. Největší vzestup v seznamu zaznamenal gruzínský pas, jelikož vláda získala bezvízový styk s 32 novým zeměmi.

Seznam nejmocnějších pasů světa

1. Německo (177)
2. Singapur (176)
3. Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Japonsko, Norsko, Švédsko, Velká Británie (175)
4. Rakousko, Belgie, Lucembursko, Nizozemsko, Španělsko, Švýcarsko (174)
5. Irsko, Portugalsko, Jižní Korea, USA (173)
6. Kanada (172)
7. Austrálie, Řecko, Nový Zéland (171)
8. Česká republika, Island (170)
9. Malta (169)
10. Maďarsko (168)

Lidovky.cz