30. března 2016 10:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Český vývoz do Číny se po dohodě bank může zdvojnásobit

Česká exportní banka ve Vodičkově ulici v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká exportní banka ve Vodičkově ulici v Praze. | foto: wikipedie.cz

PRAHA Český vývoz do Číny by se v horizontu několika let mohl minimálně zdvojnásobit. Pomoci tomu má dohoda mezi Českou exportní bankou a Čínskou rozvojovou bankou, kterou ve středu podepíší zástupci obou institucí na ekonomickém fóru v Praze. Memorandum má zejména usnadnit českým exportérům přístup na čínský trh, sdělila Česká exportní banka.

Čeští exportéři loni vyvezli napřímo do Číny zboží za téměř 46 miliard korun. Další české zboží v řádu desítek miliard korun bylo exportováno do Číny nepřímo, jde o české subdodávky pro vývozce finálních výrobků z dalších zemí EU, zejména z Německa. Naopak čínské firmy vyvezly do Čëské republiky zboží za více než 450 miliard korun.

Memorandum má podle ČEB pomoci vylepšovat vzájemné saldo obchodní bilance ve prospěch českých exportérů. Podíl reexportu českého zboží ze třetích zemí by měl klesat a naopak podíl přímého českého vývozu do Číny dynamicky růst. „Český vývoz do Číny by se tak mohl v horizontu několika málo let minimálně zdvojnásobit,“ uvedl vedoucí oddělení speciální projekty a mezinárodní akvizice ČEB Miloš Welser.

Snazší vstup na čínský trh

Dohoda by podle ČEB měla českým exportérům usnadnit vstup na čínský trh. „Česká republika nepředstavuje pro čínské firmy pouze jednu z exportních destinací, čínští investoři si totiž díky akvizicím českých firem zajišťují další možnosti přístupu na trhy EU, a to právě kvůli zapojení českých firem jako exportérů na vnitřní trh EU,“ dodal Welser.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz