Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Cesta islámských radikálů v Sýrii: z vězeňské cely na frontu

Svět

  15:42
DAMAŠEK - Napřed posílal syrský prezident Bašár Asad "džihádisty" do Iráku, pak do vězení. Po vypuknutí revoluce mnohé radikály omilostnil. Ti dnes velí islamistickým brigádám, napsala agentura DPA.
Islamisté v Sýrii

Islamisté v Sýrii foto: Reuters

Někdejší pracovník jistého velvyslanectví v Damašku na setkání západních a syrských diplomatů vzpomíná značně nerad. Byl prý tehdy překvapen, že se na něm objevil i Alí Mamlúk, mocný funkcionář tajné služby. "Před zahraničními diplomaty se Mamlúk vychloubal, že jeho aparát kompletně rozložil islamistickou scénu. Řekl: ´My jsme mnohem mazanější než vy, máme své lidi v srdci hnutí.´"

Spojení mezi sekulárním prezidentem Bašárem Asadem a vousatými "džihádisty" - to vypadá na první pohled nepravděpodobně. Nicméně, jak je známo ze zprávy zveřejněné na serveru WikiLeaks, informovalo americké velvyslanectví v Damašku v únoru 2010 s odvoláním na různé informátory, že Asadův režim organizoval příliv militantních islamistů do Iráku a že někteří z těchto bojovníků pak po návratu do Sýrie skončili v pověstné věznici Sadnaja.

ČTĚTE TAKÉ:

Líheň radikálů

Věznice umístěná v městečku známém svými křesťanskými kláštery a kostely, dnes platí za líheň extremistického islámu. Sahrán Allúš, velitel Armády islámu, tam byl svého času vězněn spolu s Hasanem Abúdem, který nyní velí islamistické brigádě Ahrár aš-Šam. Také Ahmad aš-Šajch, alias Abú Ísá, skončil v roce 2004 v této věznici. Dnes velí islamistické povstalecké brigádě Jestřábi Sýrie (Sukúr aš-Šam) a údajně dostává podporu z emirátu Katar.

Zijáb, který ze strachu před represemi nechtěl uvést celé své jméno, není islamista. Ve věznici Sadnaja seděl od roku 2006 do roku 2011 jako politický vězeň. Vzpomíná si, že Allúš, Abúd a Abú Ísa patřili k vůdcům vězeňské vzpoury z roku 2008. Pozorovatelé se tehdy domnívali, že vzpouru vyvolali islamističtí vězni, protože se cítili být podvedeni vládou. Ta je totiž napřed povzbuzovala k odchodu do Iráku a pak je uvěznila jako teroristy.

Modlitba vojáka Syrské osvobozenecké armády

Součást strategie

Nápadné je, že v prvních měsících po vypuknutí povstání proti Asadovi v březnu 2011 byly stovky islamistických vězňů amnestovány. Křesťanský aktivista boje za lidská práva a přední představitel syrské opozice Michel Kilo je přesvědčen, že šlo o součást strategie jak proměnit pokojnou revoluci v ozbrojený střet s militantními islamisty. Věří také, že z různých prezidentových amnestií těžili četní pracovníci tajných služeb, kteří byli předtím propašováni do islamistických kruhů.

Tomu, že se ve věznici Sadnaja skutečně vyškolovali militantní islamisté, nasvědčuje i zpráva zveřejněná v syrských médiích letos v červenci. Cituje údajného teroristu, který ve svém "přiznání" uvádí, že jeho strýc a několik dalších vězňů se během pobytu ve věznici Sadnaja dohodlo, že se po propuštění společně pustí do boje za "zřízení chalifátu".

Spolupráce syrských tajných služeb s "džihádisty" byla těsná zejména v letech 2003 až 2006. Tehdy byl z Damašku organizován nábor, výcvik a transport extremistů, kteří měli bojovat proti americkým vojákům v Iráku.

Proslulost v té době získal radikální sunnitský duchovní šajch Mahmúd Kaká, který ve svých kázáních verboval pro "džihád" v Iráku, než byl v roce 2007 zastřelen. Teprve když Američané v roce 2008 bombardovali základnu teroristů v Sýrii a pohrozili dalšími útoky, režim v Damašku některé navrátilce z Iráku zase pozatýkal. Mnozí z nich skončili ve věznici Sadnaja.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...